Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna: W niedzielę mija 90 lat od pierwszej relacji radiowej w naszym kraju. Przeprowadzono ją w Poznaniu z meczu Warty z PSV!

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Ludomir Budziński podczas niezapomnianej i historycznej relacji z nie istniejącego już stadionu przy ul. Rolnej w Poznaniu
Ludomir Budziński podczas niezapomnianej i historycznej relacji z nie istniejącego już stadionu przy ul. Rolnej w Poznaniu Fot. Archiwum Radia Poznań i Krzysztofa Ratajczaka
W niedzielę mija 90 lat od pierwszej w Polsce relacji radiowej z meczu piłkarskiego. Prekursorem w tej dziedzinie był Poznań i poznańskie radio, które dokładnie 11 sierpnia 1929 r. przeprowadziło relację ze spotkania towarzyskiego Warty z PSV Eindhoven.

To był historyczny dzień dla poznańskiej i polskiej radiofonii. Niedziela, 11 dzień sierpnia 1929 roku. To właśnie wtedy od godziny 17 została przeprowadzona premierowa w naszym kraju transmisja z meczu piłkarskiego. Warta Poznań – ówczesny mistrz Polski zmierzył się towarzysko z mistrzowską holenderską ekipą Philipsa Eindhoven (dzisiaj to PSV). Sprawozdawcą z tego spotkania na antenie istniejącego dopiero od dwóch lat poznańskiego radia był 23-letni wtedy - Ludomir Budziński, student medycyny, ale także zawodnik ...trzeciego zespołu warciarzy.

Pierwsza transmisja z futbolowego meczu na radiowej fali była pokłosiem PeWuKi (Powszechnej Wystawy Krajowej), na której nowoczesny sprzęt nadawczy prezentowała firma Philips i była znakomitą okazja do zaakcentowania współpracy z radiową rozgłośnią ze stolicy Wielkopolski. Zanim jednak Budziński mógł przez 115 minut (także w czasie przerwy) opowiadać o zwycięskim 5:2 (po pierwszej połowie 2:2) meczu warciarzy z Holendrami - było sporo technicznych wyzwań.

Ze wspomnień Ludomira Budzińskiego (zmarł 4 lutego 1998 roku w wieku 92 lat, a jego mogiła znajduje się na poznańskim cmentarzu przy ulicy Lutyckiej), które zarejestrowała w wielu audycjach redaktor Barbara Miczko-Malcher, a w pisanej formie w książce ''Radio i Sport'' umieścił redaktor Bogdan Tuszyński - wyłania się obraz dużego medialnego eksperymentu. Na nieistniejący już stadion przy ulicy Rolnej musiano poprowadzić specjalne, napowietrzne łącza telefoniczne o długości ponad kilometra. Poczta musiała na polu ustawiać słupy, aby kable trafiły do stadionu z małej skrzynki umiejscowionej przy Zakładach Hipolita Cegielskiego. Umieszczenie stanowiska dla sprawozdawcy na dachu stadionowej trybuny i instalacja mikrofonów było już tylko prostym zadaniem.

Czytaj też: Łukasz Trałka trenuje z Wartą, ale zagrać w niej nie musi

Punktualnie o 17 w pamiętną niedzielę, 11 sierpnia przed 90 laty – wprowadzenie do transmisji zrobił, też obecny na stadionie, spiker poznańskiej rozgłośni Antoni Chocieszyński, a później już do pracy zabrał się Budziński. Całemu radiowemu zamieszaniu na meczu przyglądało się aż 14 tysięcy kibiców, którzy wybrali się na rywalizację warciarzy z Philipsem. Głównie na stojąco, bo trybuna mieściła tylko 2 tysiące widzów – dopingowali graczy, ale z zaciekawieniem zerkali też na...dach. Cała transmisja udała się bez zakłóceń, a jak wspominał Ludomir Budziński oprócz pochwał dostał też honorarium w wysokości ówczesnych 80 złotych, z czego 20 poświęcił na zakup...lakierków na studencki bal.

Recenzje po pierwszej transmisji, które ukazały się w prasie były entuzjastyczne, a ówczesny szef poznańskiej rozgłośni – Zygmunt Okoniewski z dumą ogłaszał, że poważnie wzrosła liczba abonentów, słuchających radia. Od tego pierwszego meczu także Budziński stał się czołowym polskim sprawozdawcą. Warto przypomnieć, że był też pierwszym i jedynym przez 60 lat (do Atlanty 1996) poznańskim radiowcem, który komentował igrzyska olimpijskie. Było to w Berlinie w 1936 roku, gdy znalazł się w 4-osobowej ekipie Polskiego Radia. Już po II Wojnie Światowej Budziński przeniósł się do tworzonego w Poznaniu ośrodka telewizyjnego, by i tam być pierwszym komentatorem lokalnej transmisji TV z meczu w 1957 roku. I co ciekawe było to znowu spotkanie piłkarzy Warty. Tym razem z węgierską drużyną Torekves.

Wracając do radiowego jubileuszu. 90 lat po pionierskim dziele Ludomira Budzińskiego i jego współpracowników na antenie poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia oraz również w internecie - nadal nie brakuje piłkarskich transmisji. Dzieło pana Ludka kontynuowali w następnych epokach m.in. Edmund Pacholski, Andrzej Prusiński, Jerzy Lorych, Marek Lubawiński, Maciej Henszel i Zbigniew Kubiak. Współcześnie ponad 50 transmisji rocznie przede wszystkim z meczów Lecha przeprowadza ekipa obecnego szefa sportu w Radiu Poznań, Krzysztofa Ratajczaka z Wojtkiem Bernardem, Dawidem Cytrowskim i Grzegorzem Hałasikiem. Idąc śladami radiowych pionierów sprzed 90 lat, w sierpniu 2010 roku na poznańskiej radiowej antenie przeprowadzono też ...premierową transmisję, w której pierwszą kobietą, komentującą całościowo, a nie tylko reportersko, spotkanie piłkarskie była Hanna Urbaniak.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski