MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piknik militarny w Biedrusku: Przybliżyli historię poligonu. Setki zainteresowanych [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
Piknik militarno-historyczny w Biedrusku - 14 czerwca 2015
Piknik militarno-historyczny w Biedrusku - 14 czerwca 2015 Zbyszek Snusz
W niedzielę w podpoznańskim Biedrusku odbył się pierwszy piknik militarno-historyczny. W pobliżu jednostki wojskowej pojawiły się grupy rekonstrukcyjne i zabytkowe pojazdy. Można było także zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez współczesne wojsko. Ekspozycję podziwiały setki osób, w tym wiele rodzin z dziećmi.

Do Biedruska przyjechały grupy rekonstrukcyjne w mundurach pruskich, polskich z II RP, niemieckich z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło Ludowego Wojska Polskiego z czasów PRL-u. Były dioramy, a także zabytkowe pojazdy wojskowe, biuro wydawania przepustek, historyczna poczta polowa czy namiot szpitalny z okresu I wojny światowej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również sprzęt wystawiony przez Wojsko Polskie, czyli kołowy transporter opancerzony Rosomak, nowoczesny wóz Wojskowej Straży Pożarnej, czołg PT-91 (Twardy) z pancerzem reaktywnym czy bojowy wóz piechoty (BWP).

Pierwszy piknik w tym miejscu okazał się sporym sukcesem. Odwiedziło go wielu mieszkańców Biedruska i nie tylko. Organizatorzy myślą już o kolejnej edycji wydarzenia.

Za niedzielną imprezę odpowiadała grupa Poznańczycy (więcej informacji tutaj) oraz Batalion Zabezpieczenia Szkolenia. Wydarzenie zostało objęte patronatem wójta gminy Suchy Las.

POLECAMY TEŻ: Dni Twierdzy Poznań 2015: Schron przy Babimojskiej ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających!

Historia poligonu sięga początków XX wieku. Powstał on, bo pruskie oddziały wojskowe stacjonujące w Twierdzy Poznań potrzebowały terenu do przeprowadzania ćwiczeń. W 1901 roku ówczesny właściciel, Arthur Treskow, sprzedał wojsku wsie: Knyszyn, Tworkowo i Trzuskotowo. Zabudowania rozebrano, a ludność została wysiedlona. Po trzech latach wojsko dodatkowo zakupiło Biedrusko.

Po przejęciu majątku przez armię nazwę miejscowości zmieniono na Weissenburg. Jednak już w ostatnich dniach grudnia 1918 roku tereny wojskowe zdobyte zostały przez oddziały powstańców wielkopolskich. Obóz ćwiczeń wraz z pałacem, w którym mieściła się kwatera głównego komendanta obozu przejęło wojsko polskie, a Biedrusku przywrócono jego pierwotną nazwę.

W pierwszej dekadzie września 1939 roku wieś zajęli Niemcy. Już na wiosnę 1940 roku rozpoczęła się modernizacja poligonu, poszerzono jego granice na południu, wysiedlając wsie Chojnica, Glinno i Łagiewniki.

Po II wojnie światowej do Biedruska znowu wróciło polskie wojsko, które stacjonuje tam do dzisiaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski