Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Wielkopolsce kierunek lekarski na prywatnej uczelni zostanie uruchomiony w Poznaniu

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Pierwsi studenci naukę rozpoczną już od października
Pierwsi studenci naukę rozpoczną już od października Adam Jastrzębowski
Akademia Nauk Stosowanych, jako pierwsza prywatna uczelnia w Wielkopolsce otwiera kierunek lekarski. Pierwsi studenci naukę rozpoczną już od października.

3 kwietnia 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu uzyskała pozwolenie na utworzenie kierunku lekarskiego. To pierwsza prywatna uczelnia w regionie z takim kierunkiem.

– Istotnym komponentem uczelni publicznych są uczelnie prywatne. Dziś ogłoszone otwarcie kierunku lekarskiego na Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I to bardzo ważna wiadomość, bo z jednej strony mamy do czynienia z niedoborem lekarzy na rynku, więc musimy ich kształcić, ale z drugiej warto zauważyć, ze jest to pierwszy tego typu wydział lekarski na uczelni prywatnej w zachodniej Polsce – mówił obecny na konferencji Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw Unii Europejskiej.

Nowy kierunek prowadzony będzie w oparciu o kadrę badawczą, badawczo-dydaktyczną i dydaktyczną, na czele której stanie dziekan nowego wydziału - prof. Witold Szyfter, znany poznański laryngolog.

– Zajęcia będą prowadzone w oparciu o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną, która jest systematycznie unowocześniana zgodnie z najnowocześniejszymi standardami Centrów Symulacji Medycznej, a także w oparciu o zawarte porozumienie z placówkami ochrony zdrowia, w tym ze szpitalami Poznania i okolicznych powiatów, w których będą prowadzone zajęcia kliniczne – zapewniał prof. ANS Włodzimierz Usarek, rektor uczelni.

Praktyczne nauczanie ma odbywać się w podmiotach leczniczych, którymi dysponuje marszałek województwa wielkopolskiego.

– W Wielkopolsce baza infrastrukturalna, którą dysponuje marszałek jest bardzo duża i myślę, że wykorzystanie tej bazy jest dobrym kierunkiem, nie tylko i wyłącznie do leczenia, hospitalizacji, ale również dydaktyki. To jest duża wartość dodana i my to bardzo dobrze oceniamy – podkreślał wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Jak czytamy na stronie uczelni, podczas pierwszych trzech lat nauki studenci mają uzyskać wiedzę teoretyczną. Następnie przystąpią do zdobywania wiedzy z zakresu podstawowych dyscyplin klinicznych: pediatrii, chorób wewnętrznych, psychiatrii, chorób zakaźnych, neurologii, neurochirurgii, ortopedii z traumatologią, urologii, laryngologii, okulistyki, ginekologii i położnictwa.

Pierwsi studenci naukę rozpoczną już w nadchodzącym roku akademickim - od października. Na nowym kierunku łącznie będzie uczyło się 40 osób.

– To takie bardzo projakościowe podejście do kształcenia. Przypomnę, że to nie jest tak, że powstają nowe uczelnie tylko w wymiarze ilościowym, ale liczy się jakość i ona jest dla nas bardzo ważna. Dlatego też m.in. nie zmieniliśmy standardu kształcenia – mówił wiceminister Bromber.

I dodawał: – Każdy absolwent kierunku lekarskiego zdaje lekarski egzamin końcowy, później zdaje lekarski egzamin specjalizacyjny, każdy jest poddawany procesom samodoskonalenia, samokształcenia. Planujemy, żeby każdy student każdego kierunku medycznego zdawał egzamin, który weryfikuje kompetencje umiejętności. Wyzwania, jeżeli chodzi o ten etap weryfikacji wiedzy, będą takie same dla wszystkich absolwentów.

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Jak podkreśla rektor uczelni, kierunek lekarski nie jest pierwszym związanym ze zdrowiem, jaki oferuje Akademia Nauk Stosowanych.

– Kształcimy obecnie już na 23 kierunkach, w tym w dziedzinie nauk o zdrowiu i nauk medycznych - na kierunkach takich, jak pielęgniarstwo I i II stopnia, ratownictwo medyczne - studia I stopnia, fizjoterapii - jednolite studia magisterskie i kosmetologii - studia I stopnia – mówił prof. Włodzimierz Usarek.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski