Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny - dzisiaj od godziny 6.14

KMIS, RED
Tradycją witania wiosny jest topienie lub (jak na zdjęciu) palenie marzanny
Tradycją witania wiosny jest topienie lub (jak na zdjęciu) palenie marzanny Fot. Szymon Siewior
Od ponad godziny trwa astronomiczna wiosna. W Polsce rozpoczęła się we wtorek rano dokładnie o godzinie 6.14. W Poznaniu w ciągu dnia temperatura ma sięgać 12 stopni Celsjusza. Ale wiosenny poranek przywitał poznaniaków... przymrozkami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wiosna w Poznaniu [ZDJĘCIA]
Palmiarnia Poznańska: Przyszła już wiosna!

W zależności od rejonu miasta i lokalnych warunków, około godziny 6, gdy rozpoczynała się astronomiczna wiosna, temperatura oscylowała wokół 0 stopni Celsjusza. Pół godziny później maksymalnie wynosiła 2 stopnie.

W tym roku najpiękniejsza pora roku zawitała do nas wcześniej - 20 marca, choć kalendarze jako pierwszy dzień wiosny wskazują 21 dzień marca. Dlaczego?

Różnica pomiędzy kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca. Ta bardzo przyjemna pora roku rozpoczyna się wraz z tak zwaną równonocą wiosenną, czyli w chwili, Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim. W tym roku nastąpiło to we wtorek o godzinie 6.14.

Podobnie ma być w kolejnych latach. Wszystkie następne pierwsze dni wiosny aż do 2047 roku będą obchodzone 20 marca, a od roku 2048 - 19 albo 20 marca. Kolejny "tradycyjny" początek wiosny w dniu 21 marca (jak to wynika z kalendarza) nastąpi dopiero w roku... 2102.

W czasie wiosny astronomicznej, która właśnie nastała, dzień jest dłuższy od nocy, a na dodatek z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa i robi się coraz cieplej.

Jednak na prawdziwą wiosnę klimatyczną przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż oznacza ją ten okres w ciągu roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15 stopni Celsjusza. Tymczasem na razie - tak jak we wtorek - zdarzają się jeszcze nocne i poranne przymrozki.

Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji roślin oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski