Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza komunia 2020: Dzieci nie muszą czekać na termin wyznaczony dla całej grupy. Mogą przystąpić do sakramentu indywidualnie

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Decyzję o tym, czy dziecko może przystąpić do indywidualnej Pierwszej Komunii Świętej podejmują rodzice w porozumieniu z proboszczem danej parafii. Ważne jest zachowanie podczas uroczystości obowiązujących zasad sanitarnych.
Decyzję o tym, czy dziecko może przystąpić do indywidualnej Pierwszej Komunii Świętej podejmują rodzice w porozumieniu z proboszczem danej parafii. Ważne jest zachowanie podczas uroczystości obowiązujących zasad sanitarnych. Krzysztof Szymczak
W związku z pandemią koronawirusa tegoroczne komunie święte, które zazwyczaj przypadają na maj, zostały przełożone na późniejsze miesiące. Jednak w wielu parafiach księża wyrażają zgodę na indywidualne komunie święte. Nie trzeba czekać na grupową uroczystość do jesieni. Dziecko może przystąpić do sakramentu w terminie ustalonym przez rodziców i księdza.

Obecnie najczęściej wybierany miesiąc na komunię to wrzesień. Jednak nawet ten termin nie jest pewny, ponieważ wszystko zależy od rozwoju pandemii i decyzji rządu. By dać rodzicom możliwość wyboru terminu, zezwolono na indywidualne komunie święte.

- O terminie uroczystości nie może decydować głosowanie lub wola większości. Ostateczną decyzję podejmują w tej sprawie rodzice poszczególnego dziecka, zawsze w porozumieniu z proboszczem i z uwzględnieniem możliwości parafii - mówi ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii metropolitalnej w Poznaniu.

Czytaj też: Poznańskie seminarium uruchomiło infolinię powołaniową. Zadzwonić może każdy, kto myśli o drodze ku kapłaństwu

W archidiecezji poznańskiej uroczystości pierwszej komunii świętej można organizować dla jednej lub kilku rodzin, na wyraźne życzenie rodziców. Ważne jest zachowanie obowiązujących zasad sanitarnych. Zgodnie z wytycznymi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości powinno mieć charakter indywidualny (rodzinny lub zdalny, bez mnożenia spotkań). Pierwszej komunii św. można udzielać podczas mszy w niedzielę i dni powszednie oraz mszy dodatkowych. Sposób jej udzielenia uzgadniany jest z rodzicami, możliwe jest przyjęcie komunii św. na rękę.

- Sakramenty zawsze indywidualnie mają trafiać do człowieka, nawet jak są udzielane w grupie. Pragnienie przyjęcia komunii u niektórych dzieci jest tak duże, że proponujemy możliwość indywidualnej, kameralnej pierwszej komunii. Bez splendoru, co jeszcze bardziej pomaga podkreślić Jezusa w eucharystii, a nie całą otoczkę z tym sakramentem związaną - zauważa ksiądz Piotr Michalak z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu.

Sprawdź też: Msze święte w Poznaniu. Godziny mszy świętych w poznańskich kościołach, adresy i telefony parafii

W wielu kościołach komunie indywidualne już miały miejsce lub odbędą się w najbliższych dniach. Uroczystości pierwszokomunijne w większych grupach organizowane będą dopiero po zniesieniu przez rząd odpowiednich ograniczeń, w terminie, który rodzice wraz z proboszczem uznają za bezpieczny.

ZOBACZ TEŻ:

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański dokonał zmian personalnych w parafiach archidiecezji poznańskiej. W niektórych parafiach zostali mianowani nowi proboszczowie. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku.Przejdź do galerii---------->

Zmiany personalne w parafiach archidiecezji poznańskiej. Abp...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski