Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Piekło Północy” - najtrudniejszy z klasyków. Na starcie pięciu Polaków. Bez Michała Kwiatkowskiego. Jeden faworyt - Mathieu van der Poel

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Koszmarem wyścigu Paryż - Roubaix są defekty. Zawodnicy modlą się, by ich uniknąć, ponieważ np. wymiana koła na wąziutkich drogach, gdzie wozy techniczne mają ogromne problemy z wyprzedzaniem, może zabrać sporo czasu. Awaria sprzętu przeważnie eliminuje z wyścigu... Powodzenia
Koszmarem wyścigu Paryż - Roubaix są defekty. Zawodnicy modlą się, by ich uniknąć, ponieważ np. wymiana koła na wąziutkich drogach, gdzie wozy techniczne mają ogromne problemy z wyprzedzaniem, może zabrać sporo czasu. Awaria sprzętu przeważnie eliminuje z wyścigu... Powodzenia PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Już po raz 121. światowa elita cyklistów próbuje swoich sił w jednym z sześciu najważniejszych wyścigów jednodniowych - Paryż-Roubaix. Dla jednych to spełnienie marzeń, dla drugich - szansa zaistnieć w świadomości kibiców, a dla jeszcze innych – możliwość tworzenia wielkiej historii współczesnego kolarstwa. I tym razem, zawodnicy ruszyli z… podparyskiego Compiegne na północ, ku mecie na welodromie w Roubaix. Do przemierzenia mają 259,9 km z 29 odcinkami brukowanych dróg o łącznej długości 55,7 km. Zwycięzca spodziewany jest na mecie pomiędzy godz. 17.07 a 17.40. Pierwszą transmisję telewizyjną z tego wyścigu przeprowadzono podczas edycji 1960.

Najsłynniejsze zawody jednoetapowe odbywają się wiosną oraz jesienią. Te pierwsze to tzw. wiosenne klasyki, gdzie większość wyścigów rozgrywanych jest w Belgii i w północnej Francji. Natomiast jesień to czas na trasy biegnące przede wszystkim przez Włochy i południową Francję.

„Piekło Północy” to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne wydarzenie w sporcie francuskim po Tour de France. Jeden z pięciu „monumentów kolarstwa”, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Liege-Bastogne-Liege i Giro di Lombardia. Oczywiście, wciąż numerem 1 wśród wyścigów jednodniowych są mistrzostwa świata…

Główną cechą charakteryzującą Paryż-Roubaix są odcinki wytyczone po XIX-wiecznym bruku z kamienia polnego, dlatego zaliczany jest również do tzw. „wiosennych klasyków brukowych”. A pomysłodawcami wyścigu byli dwaj przemysłowcy branży tekstylnej z Roubaix: Theodore Vienne i Maurice Perez, a głównym powodem - fakt wybudowania przez nich toru kolarskiego w tym mieście w 1895 roku. Postanowili zorganizować imprezę, która swój finisz miałaby mieć na właśnie owym welodromie. Premierowa edycja odbyła się 19 kwietnia 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Niemiec Joseph Fischer.

Najwięcej zwycięstw w historii wyścigu odniosło dwóch Belgów: Roger De Vlaeminck i Tom Boonen, którzy triumfowali cztery razy. Zresztą kolarze z tego kraju Beneluksu zdominowali brukowany klasyk, z 57 zwycięzcami...

Niestety, żadnemu Polakowi nie udało się dotychczas wygrać „Królowej Klasyków”. W 1990 roku, Joachim Halupczok był czternasty, podobnie, jak dziewięć lat później Zbigniew Spruch.
Naszemu najlepszemu kolarzowi ostatnich lat, mistrzowi świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2014 roku - Michałowi Kwiatkowskiemu nigdy nie było dane zostać gwiazdą bruków… Ale warto przypomnieć, że Polak wygrywał jednodniowe klasyki - dwukrotnie Amstel Gold Race w holenderskiej części Limburgii (2015 i 2022) czy w 2016 roku E3 Harelbeke w belgijskiej części Flandrii. Szczególnie udany był dla niego rok 2017, kiedy okazał się najszybszy w Strade Bianche w okolicach Sieny, w Toskanii, prestiżowym Mediolan-San Remo i Clasica de San Sebastian.

W tym roku, na starcie wyścigu stanęło pięciu polskich kolarzy: Kamil Małecki (Q36.5), Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe), Kamil Gradek, Łukasz Wiśniowski (obaj Bahrain-Victorious) i Stanisław Aniołkowski (Cofidis).
Oczywiście, najważniejszą imprezą kolarską sezonu są Igrzyska XXXIII Olimpiady w Paryżu. Niestety reprezentacja Polski do wyścigu ze startu wspólnego będzie mogła wystawić tylko jednego zawodnika. Na ten moment nie znamy jego nazwiska, jednak jest wielce prawdopodobne, że będzie to właśnie Michał Kwiatkowski. Na paryskich ulicach, na podstawie rankingu UCI, będziemy natomiast dopingować aż trzy Biało-Czerwone...

W tym roku, po raz czwarty odbędzie się Paryż-Roubaix Femmes avec Zwift czyli wersja wyścigu dla pań. Ledwie kilka dni temu, nasza Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) zajęła drugie miejsce w wyścigu Dookoła Flandrii, na dystansie 163 km ze startem i metą w mieście Oudenaarde. Jadąca w trzyosobowej ucieczce Polka przegrała na finiszu tylko ze znaną Włoszką Elisą Longo-Borghini. To największy sukces w historii występów Polek w tej imprezie.
Z kolei Daria Pikulik (Human Powered Health) po finiszu z peletonu wygrała kolarski klasyk Ronde de Mouscron pierwszej kategorii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski