Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PESEL dla uchodźców. Miasto Poznań deklaruje więcej pomocy dla Ukraińców

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Od 16 marca uchodźcy będą mogli ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Z tego względu Miasto deklaruje wprowadzenie dłuższych godzin pracy i przydzielenie większej liczby urzędników do tego zadania.
Od 16 marca uchodźcy będą mogli ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Z tego względu Miasto deklaruje wprowadzenie dłuższych godzin pracy i przydzielenie większej liczby urzędników do tego zadania. Miasto Poznań
Od 16 marca uchodźcy będą mogli ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Z tego względu Miasto deklaruje wprowadzenie dłuższych godzin pracy i przydzielenie większej liczby urzędników do tego zadania.

PESEL dla uchodźców

16 marca rozpocznie się rejestracja uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL, podjąć pracę i pozostać w Polsce.

Nie było jeszcze tak dużego przedsięwzięcia. W ciągu nadchodzących tygodni będziemy musieli wydać tyle numerów, ile w ostatnich latach

– mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych.

Jak zapowiada, do tego zadania zostanie oddelegowanych 60 pracowników. Wcześniej zajmowały się peselami zaledwie 3 lub 4 osoby. Ponadto, zostaną wydłużone godziny pracy – od 7:00 do 21:00.

Sam proces nadawania numeru PESEL dla jednej osoby potrwa około 30 minut. W tym czasie zostanie nadany numer, zostaną zeskanowane zdjęcie oraz odciski palców, a także założony profil zaufany, który ułatwi później np. ubieganie się o różne świadczenia.

Tak jak w przypadku innych wizyt, należy najpierw umówić wizytę w urzędzie. Warto też wcześniej wypełnić wniosek. Jeśliby ktoś jednak nie potrafił zrobić tego samemu, na terenie urzędu będą czekać wolontariusze, którzy w tym pomogą.

Mamy podpisane umowy z kilkoma zakładami fotograficznymi mieszczącymi się w pobliżu urzędu przy ul. Libelta. Będzie można tam bezpłatnie zrobić zdjęcie, które jest konieczne do wydania numeru PESEL

– wyjaśnia Pelczarski.

Należy jednak pamiętać, że numer ten jest wydawany w gminie, w której Ukrainki i Ukraińcy docelowo chcą zostać. Oznacza to, że jeżeli ktoś przebywa np. w Poznaniu jedynie przez kilka dni, a ostatecznie chce zamieszkać np. w Kaliszu, to właśnie tam musi się udać do urzędu.

Pomoc dla uchodźców

Podczas konferencji prasowej Urzędu Miasta Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, poinformowała też, że punkt pomocowy przy ul. Bukowskiej w Poznaniu zmieni niedługo charakter swojej działalności na bardziej informacyjny. Będzie można tam m.in. skorzystać z pomocy psychologicznej, kursów językowych czy zajęć instruktażowych dla mam i kobiet w ciąży.

Co więcej, Poznańskie Centrum Świadczeń rozpoczyna prace związane z udzielaniem świadczeń rodzinnych. W tym miejscu obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o wypłatę przysługującego im 300 złotych na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

MOPR będzie realizował te zadania wobec Ukrainek i Ukrainców, które statutowo są przypisane do MOPRU, czyli to tam można ubiegać się o świadczenia pieniężne i niepieniężne wynikające z przepisów ustawy

– zaznacza Pietrusik-Adamska.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie realizowane jest też zadanie na wyznaczanie tymczasowych opiekunów dla dzieci, które przyjechały do Polski bez rodziców i opiekunów prawnych.

Ile jest uchodźców w Poznaniu?

Nie ma jeszcze dokładnych statystyk dotyczących konkretnej liczby uchodźców przebywających w Poznaniu. Do 14 marca zostało jednak wydanych 15 837 zaświadczeń pozwalających na bezpłatną komunikację miejską. Przez punkt recepcyjny na MTP przeszło 8 500 osób.

Z kolei 2 190 osób zakwaterowano i rozlokowano na terenie miasta. W tym 551 w Arenie, 823 w hali 7 i 7A na Międzynarodowych Targach Poznańskich, 110 w kampusie na Malcie i 200 w hotelu Ikar.

Do 14 marca przyjęto też 204 dzieci do przedszkoli, 1028 do szkół podstawowych i 119 do ponadpodstawowych. Łącznie to 1351 uczniów.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski