Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto pozostałości Bramy Berlińskiej w Poznaniu. Odkryto je w pobliżu CK Zamek. Czy warto je wyeksponować?

Szymon Paź
Szymon Paź
Odkrycie fundamentów Bramy Berlińskiej zawdzięczamy przebudowie dziedzińca Zamku Cesarskiego. Więcej zdjęć ---->
Odkrycie fundamentów Bramy Berlińskiej zawdzięczamy przebudowie dziedzińca Zamku Cesarskiego. Więcej zdjęć ---->Waldemar Wylegalski
Zniknęły pod ziemią na ponad 100 lat. W Poznaniu odkopano właśnie pozostałości Bramy Berlińskiej, części poznańskiej twierdzy poligonalnej, najważniejszej bramy miasta II połowy XIX w. Można je obejrzeć na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i św. Marcin i na naszej galerii!

Brama Berlińska w Poznaniu

Bramę berlińską wzniesiono wraz z II etapem budowy twierdzy poligonalnej Poznania w latach 40. XIX w. Była główną bramą do miasta, które stało się najważniejszą twierdzą broniącą Berlina od ataku ze strony Rosjan. Wiodła od Starego Miasta, Świętym Marcinem w kierunku Jeżyc i Berlina. Już w latach 60., na początku dynamicznego rozwoju miasta, jej pierwotny układ okazał się zbyt niewydolny. W efekcie została przebudowana na koniec dekady.

W 1880 r. przez bramę przeprowadzono linię tramwaju konnego, którego zajezdnia znajdowała się przy obecnej ul. Gajowej, w miejscu pierwszego w Poznaniu dworca kolejowego. Tramwaj zelektryfikowano w 1898 r. Dwa lata wcześniej zapadła decyzja o rozbiórce ciasnych obwarowań miasta.

Rozbiórka Bramy Berlińskiej rozpoczęła się w 1901 r. i trwała do 1905. W 1903 r. Joseph Stübben zaplanował w miejscu dawnych obwarowań twierdzy reprezentacyjny ring (ramę komunikacyjną), a w jego zachodniej części reprezentacyjną Dzielnicę Cesarską. Zamek Cesarski, którego budowę rozpoczęto w 1905 r., częściowo na fundamentach bramy.

Renowacja dziedzińca CK Zamek

Odkrycie fundamentów zawdzięczamy przebudowie dziedzińca Zamku Cesarskiego. Co prawda lokalizacja dawnej bramy nie jest zaskoczeniem, to istnienie pozostałości jest pewną niespodzianką. Archeolodzy spodziewali się, że wszystkie ślady po bramie zostały usunięte jeszcze na początku XX w., podczas budowy dzielnicy cesarskiej.

Jak powiedziała TVN 24 archeolog Ewa Pawlak, odkryte fragmenty do fragment blokhauzu, czyli ufortyfikowanej budowli pełniącej funkcję schronu bojowego ze strzelnicami, służącej jako ostateczny punkt oporu. Blokhazuem jest też znany w Poznaniu Fort Colomb, lub raczej jego widoczne do dziś pozostałości w parku Marcinkowskigo.

Prace przy renowacji dziedzińca zamku rozpoczęły się w lipcu 2023 r. W ich ramach dawny parking zamieni się zielony dziedziniec. Częścią projektu jest budowa pawilonu kawiarnianego, którego forma wzbudziła wiele kontrowersji w ostatnich miesiącach. Prace przed CK Zamek potrwają do początku 2025 r.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

(pocztówka datowana na 1914 r.)W drodze wyjątku - kamienica, która istnieje - ale straciła cały swój przedwojenny powab. Wspaniała, duża kamienica z początku XX w., jeden z najpiękniejszych przykładów jeżyckiej secesji. Z imponującą latarnią, której ślady widać jeszcze na zdjęciach satelitarnych miasta.Podobnie jak wiele innych kamienic w centralnej części ul. Roosevelta ucierpiała mocno w trackie II wojny światowej. W odróżnieniu od pozostałych została jednak odbudowana, choć w bardzo uproszczonej i niezbyt eleganckiej formie.Porównaj:

Te piękne kamienice zniknęły z Poznania. Ależ strata! Zobacz...

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski