Półmaraton to więcej niż połowa maratońskiego dystansu...

  Półmaraton to więcej niż połowa maratońskiego dystansu [KOMENTARZ]

  Przemysław Walewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Sezon biegowy rozkręcił się na dobre. Wielu biegaczy startując w zawodach ma wyznaczony cel – maraton na jesień. Żeby się do niego dobrze przygotować, to te kilka miesięcy to wcale nie jest dużo. Etapem przygotowania formy do maratonu są starty w półmaratonach. Na podstawie osiąganych w nich czasach możemy nie tylko ocenić poziom naszej formy, ale wyznaczyć swój cel w maratonie. Półmaraton jest dystansem wymagającym. Zawsze powtarzam biegaczkom i biegaczom, że to więcej niż tylko połowa dystansu 42 km 195 m. „Połówka” wymaga przygotowania tempowego i szybkościowego. Można się pokusić o uproszczone porównanie półmaratonu do „wydłużonej dziesiątki”.
  Półmaraton to więcej niż połowa maratońskiego dystansu [KOMENTARZ]
  Niedawne XXI Mistrzostwa Polski Weteranów w Półmaratonie, które rozegrane zostały w Murowanej Goślinie, pokazały, że mając nawet 60 lat na karku można „łamać” 1h 30 minut. Od weteranów można się uczyć konsekwencji w treningach. Dobrze także wiedzą, że odpoczynek jest wskazany w każdym wieku.

  W najbliższą niedzielę wystartuje XI edycja Hunters Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”, zaliczany do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. To prawdziwy fenomen na mapie nie tylko wielkopolskich „połówek”. Tutaj lista startowa wypełnia się błyskawicznie! W tym roku wystartuje rekordowa liczba blisko 3 tys. zawodników, ale organizatorzy pilnują, by limit nie rozrastał się.
  Tym biegiem żyją nie tylko jego uczestnicy, ale i mieszkańcy. Rynek to jedna wielka strefa finishera. W nawiązaniu do patrona miejscowej szkoły – Juliusza Słowackiego, nadano mu imię „Słowak”. „Bieg miał być przede wszystkim formą uczczenia jubileuszu szkoły, a stał się wspaniałą promocją sportu i rozbudził zamiłowanie do aktywności fizycznej wielu osób, w tym mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego” zaznacza burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański.

  Każdego roku organizatorzy coraz wyżej podnoszą sobie poprzeczkę, co doceniają uczestnicy, a inni organizatorzy podpatrują dobre rozwiązania. Motorem organizacyjnych przygotowań jest od początku Marek Małecki, były nauczyciel, a obecnie dyrektor półmaratonu. „Nasz bieg organizowany jest przede wszystkim dla biegaczy, w tym dniu Grodzisk Wielkopolski staje się ich miastem, a wolontariusze i organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zawodnicy czuli się tu jak w domu”, podkreśla burmistrz Henryk Szymański.

  Biegacze startujący w półmaratonach potrzebują nie tylko punktów odżywczych na trasie, ale i dopingu publiczności. Biegi w Murowanej Goślinie i w Grodzisku wlkp. rozgrywane są na pętlach, co zapewnia atrakcyjną możliwość śledzenia zmagań na trasie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama