Należy dać służbom dodatkowe uprawnienia

Należy dać służbom dodatkowe uprawnienia

Maks Kraczkowski

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Z Maksem Kraczkowskim, posłem PiS o skutkach zamachu w Brukseli, rozmawia Norbert Kowalski.
Maks Kraczkowski

Maks Kraczkowski ©Wojciech Barczynski

Czuje się Pan bezpiecznie w Polsce?
Tak długo jak Polska będzie oparta o fundament wiary katolickiej i chrześcijaństwa, to jesteśmy bezpieczni. Jesteśmy też społeczeństwem zintegrowanym bez obciążeń kolonialnych. Zacznę się obawiać, kiedy w Polsce pojawi się przestrzeń dla różnych radykalizmów islamskich, które mogą skutkować zagrożeniem.

Po zamachach w Brukseli pojawiają się głosy, że służby specjalne powinny otrzymać jeszcze większe uprawnienia. Popiera Pan takie rozwiązanie?
Liczba zamachów w ostatnim czasie wskazuje na nasilanie się tego zjawiska. A wielka fala uchodźców, liczona już setkami tysięcy, również będzie sprzyjała temu, by do naszego świata przenikały osoby, które będą chciały uderzyć w jego fundamenty, czyli w demokrację, spokój społeczny oraz zdrowie i życie ludzi.
Dlatego też na pewno należy zawęzić współpracę służb specjalnych i dać im szersze uprawnienia do prowadzenia kontroli operacyjnej potencjalnie niebezpiecznych środowisk czy osób. Unia Europejska musi skorzystać z całego wachlarza możliwości, a przede wszystkim z uszczelnienia granic i rozsądniejszej polityki migracyjnej. Trzeba pobudzić służby specjalne do bardziej efektywnych działań, które służyłyby naszemu bezpieczeństwu, choć przestrzegałbym przed dawaniem im zbyt dużych uprawnień.

Jak daleko moglibyśmy się posunąć w ograniczeniu wolności obywatelskich?
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy wprowadzać w Unii Europejskiej godzinę policyjną. Natomiast niewątpliwie życie ludzi jest wielką wartością i wojna z terroryzmem będzie wymagała podjęcia pewnych decyzji. Służby będą musiały uzyskać dodatkowe uprawnienia, ale o tym powinni wypowiadać się eksperci, a nie politycy. Jest jednak jeszcze pewien zakres, w którym można dać służbom nowe uprawnienia, jak np. udostępnienie baz rejestrów europejskich, możliwości dotyczące uzyskiwania informacji o poszczególnych obiektach czy osobach będących wyznawcami danej religii. Muszą być też inne zasady prowadzenia czynności operacyjnych.

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo