Forma(t) zdrowego człowieka

  Forma(t) zdrowego człowieka

  Przemysław Walewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Forma(t) zdrowego człowieka
  Otyłość była dotąd postrzegana jako problemem Amerykanów. Dziś oficjalnie określana jest jako epidemia zagrażająca Europie. Szczególnie poważne rozmiary osiąga ona w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Faktycznie, dane są alarmujące: blisko 25 proc. małych Europejczyków jest otyłych, co trzeci 9-latek we Włoszech ma nadwagę. Prognozuje się, że co drugi krajan Harrego Pottera do roku 2020 będzie otyły. W Polsce otyła jest co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Prawie co trzecia osoba stająca na starcie biegu przyznaje, że ich największą motywacją jest „waga”.
  Forma(t) zdrowego człowieka
  Wielu biegaczy próbuje pogodzić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe (objadanie się tłustymi potrawami, fast foodami i słodyczami) ze sportem. Także organizatorzy imprez biegowych mają często złe nawyki. Uważają, że dla biegaczy najlepiej zaserwować kiełbasę i piwo. Mylą zawody sportowe z Oktoberfest. Jak podkreślają dietetycy i lekarze sportowi, organizm człowieka po wysiłku wymaga szczególnej troski. Najpierw trzeba uzupełnić braki lekkostrawnym jedzeniem, nojami hipertonicznymi, a nie obciążać układ trawienny kawałkiem tłustej parówki.
  Większy posiłek powinniśmy spożyć dopiero po dwóch, trzech godzinach po zakończeniu zawodów. Pilnując zasady, że nie biega się z pełnym żołądkiem pamiętajmy również, by nie opychać się zaraz po bieganiu. Dotyczy to nie tylko zawodów, ale i treningów.

  Dorośli dają przykład dzieciom, które zamiast walczyć o olimpijskie paszporty, walczą z nadwagą. Na otyłość cierpi w Polsce prawie 14 proc. dziewcząt i ponad 12 proc. chłopców w wieku 9 lat. Potem te dane rosną w przerażającym tempie, bo aż 65 proc. dorosłych Polaków cierpi na nadwagę. Większość rodziców nie przywiązuje uwagi do tego, co jedzą ich pociechy. Niewystarczająco też zachęcają je do ruchu. Faszerują dzieciaki żywnością typu junk food, ubogą w wartości odżywcze, a bogatą w sól, cukier i tłuszcz (m.in. hamburgery, chipsy, hot-dogi, słodycze, niektóre gazowane napoje wysokosłodzone). Przyczyny problemów z utrzymaniem zdrowej masy ciała są złożone - wpływ czynników dziedzicznych, psychologicznych, fizjologicznych, związanych ze stylem życia.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo