Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka profilaktyczna z NFZ

Milena Kochanowska
Palacze mogą skorzystać z porad i badań
Palacze mogą skorzystać z porad i badań Grzegorz Mehring
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych wyjaśnia Magdalena Rozumek-Wenc z WOW NFZ

Na jaką opiekę profilaktyczną związaną z rakiem piersi mogą liczyć kobiety?
Program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ, adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat – to grupa wiekowa najbardziej narażona na wystąpienie raka piersi – które w ostatnich dwóch latach nie korzystały z tego badania. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Natomiast wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, mogą skorzystać z mammografii w ramach poradni ginekologiczno-położniczej. Lekarz ginekolog, jeśli uzna za zasadne wykonanie takiego badania, wypisze na nie skierowanie. Lista placówek oraz mammobusów znajduje się na stronie www.nfz-poznan.pl w serwisie programy profilaktyczne.

Co się dzieje, gdy podczas badania mammograficznego wykryte zostaną jakieś zmiany?
Jeżeli wynik mammografii wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on pacjentkę na dalszą diagnostykę, a jeżeli okaże się to konieczne, na dalsze leczenie. Na etapie pogłębionej diagnostyki, lekarz w zależności od wskazań medycznych, decyduje, które z dostępnych procedur należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

Czy profilaktyczne badania cytologiczne można wykonać w dowolnie wybranym gabinecie ginekologicznym?
Każda pacjentka może wykonać cytologię w gabinecie ginekologiczno-położniczym mającym umowę z NFZ. O tym, jak często wykonywać badanie u danej pacjentki, decyduje lekarz. NFZ finansuje też program profilaktyczny dla kobiet między 25-59 rokiem życia. W jego ramach pacjentki mają wykonywaną cytologię raz na 3 lata.

Palacze powinni co jakiś czas wykonywać badania spiromet-ryczne. Gdzie mogą się na nie umówić? Czy NFZ płaci za te badania albo opłaca leczenie osób uzależnionych od tytoniu?
Wielkopolski oddział NFZ zawarł 14 umów w całym województwie z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej na realizację Programu profilaktyki chorób odtytoniowych w tym Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Pacjenci uzależnieni od tytoniu mogą skorzystać z porady lekarskiej oraz badań diagnostycznych. Udzielając porady lekarskiej i antynikotynowej lekarz prowadzi też terapię odwykową dla tych, którzy wykażą gotowość rzucenia palenia. Pacjenci ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wymagającymi dalszej diagnostyki lub leczenia otrzymują skierowanie do specjalisty. Jeśli nieprawidłowości wykazało badanie spirometryczne, lekarz rodzinny kieruje pacjenta do pulmonologa. Szczegóły programu znajdziemy na stronie internetowej www.nfz-poznan.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski