Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Okres zagrożenia" w polskiej energetyce! To pierwsza taka sytuacja w historii. Grożą nam przerwy w dostawach prądu?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Operator systemu przesyłowego ogłasza okres zagrożenia na rynku mocy - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Operator systemu przesyłowego ogłasza okres zagrożenia na rynku mocy - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Adrian Wykrota
Operator systemu przesyłowego ogłasza okres zagrożenia na rynku mocy - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. - W piątek, 23 września PSE ogłosiły okresy zagrożenia na rynku mocy: w godz. 19.00-20.00 i 20.00-2100. Jest to sygnał tylko dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe. Co to oznacza?

Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako jednostki redukcji zapotrzebowania - zastrzegają Sieci. - Ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją Odnawialnych Źródeł Energii, zwłaszcza w szczycie wieczornym.

Decyzja ta oznacza, że zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych producenci energii elektrycznej będą musieli dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie, a jednostki redukcji zapotrzebowania (DSR) ograniczyć swoje zapotrzebowanie. Dostawcy na rynku mocy otrzymują za to wynagrodzenie.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, to pierwsze ogłoszenie zagrożenia w ramach rynku mocy. PAP cytuje także Konrada Purchałę, dyrektora Departamentu Zarządzania Systemem PSE, który zapewnił, że prognozowany spadek rezerwy poniżej wymaganego poziomu wynika z przestojów konwencjonalnych bloków, oraz z niskiej prognozy produkcji elektrowni wiatrowych w piątek wieczorem. "Prognozujemy tylko 150 MW z wiatru przy ponad 8 GW mocy zainstalowanej. Dodał też, że w wieczornych szczytach obciążenia nie pomaga już fotowoltaika. Podkreślił też, że "Ogłoszenie okresu zagrożenia na ryku mocy nie wynika absolutnie z braku węgla w elektrowniach węglowych".

Nowe tablice długości życia są korzystniejsze dla przyszłych emerytów. Emerytura 60-latka będzie wyższa o 3,7 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 4,1 proc. To nie oznacza jednak, że nowe tablice są dla wszystkich. Kto może liczyć na przeliczenie emerytury? Wszystko wyjaśniamy na kolejnych slajdach naszej galerii.

Tym osobom ZUS nie przeliczy emerytury. Są nowe tablice dług...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski