Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zmiany w rozgrywkach piłkarskich dla najmłodszych. Nowy system w Wielkopolskim ZPN na plus czy na minus?

Dawid Dobrasz
Dawid Dobrasz
Pod koniec stycznia Wielkopolski ZPN zatwierdził projekt nowego systemu rozgrywek dla Żaków (roczniki 2011 i 2012), który powoduje usunięcie tabel i klasyfikacji z rozgrywek oraz zastąpienie tego formą turniejów towarzyskich.

Jako pierwszy w Polsce taką inicjatywę wprowadził Zachodniopomorski ZPN przed sezonem 2018/19, a inne regiony testowały takie rozwiązanie. Wielkopolska będzie drugim województwem, w którym projekt obejmie wszystkie rozgrywki Żaków. W tłumaczeniu zmiany Wielkopolski ZPN podpiera się przygotowaną przez PZPN i zalecaną przez związek formą rozgrywek, którą funkcjonują turnieje i mecze w formie towarzyskiej.

Czytaj też: 62. Plebiscyt na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski w 2019 r.: Paweł Wojtala o ułatwieniach dla środowiska, Amaralu i Jóźwiaku

Co obejmuje projekt?

Najważniejsze zmiany to:

  • rozgrywanie spotkań bez liczenia wyników;
  • brak sędziego - decydować mają zawodnicy w trakcie gry, a w sytuacjach spornych interweniować będą trenerzy;
  • kluby mogą do turnieju wystawić dowolną liczbę swoich zespołów. Decyzję podejmuje przed samym turniejem trener w oparciu o liczbę swoich zawodników w danym dniu;
  • liczba spotkań oraz czas ich trwania będzie oparty o Unifikację i ustalane będą bezpośrednio przed turniejem, na podstawie liczby zgłoszonych drużyn przez trenerów.

Terminy zmian i zasady

Przygotowanych będzie pięć turniejów, które odbędą się w terminach 4/5 kwietnia, 18/19 kwietnia, 9/10 maja, 23/24 maja oraz 6/7 czerwca. Za podział grup będzie odpowiadać Wielkopolskiego ZPN, a opiekować się tym będą związkowi koordynatorzy. Dla wiodących w tych grupach odbędą się także dwa dodatkowe turnieje strefowe w terminach 16/17 maja i 13/14 czerwca.

Podział na grupy

Wielkopolski ZPN stworzył aż 25 grup od 5 do 10 klubów, a kluczem przynależności decydowało położenie geograficzne (ośrodki mogą wystawiać po dwa zespoły w jednej grupie). W niektórych przypadkach kryterium był poziom szkolenia w poszczególnych ośrodkach i wcześniejsze wyniki. Kluby, które będą chciały dołączyć w trakcie rozgrywek, będą miały taką możliwość.

29 marca Wielkopolski ZPN w Racocie przeprowadzi turniej pilotażowy, gdzie związek pokaże wzorcową organizację rozgrywek w tej kategorii wiekowej. Zaproszeni zostaną wszyscy organizatorzy z regionu.

Czytaj też: Plebiscyt na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski w 2019 r.: Jarosław Pawlak o szczypiorniaku w Kępnie i wyjazdach ma mecze kadry

Wady i zalety takiego rozwiązania

Zatem od rundy wiosennej nie będzie prowadzonych tabel, klasyfikacji strzelców oraz nie będzie arbitra. Spotkania w tych kategoriach wiekowych mają przypominać bardziej rodzinne pikniki, a na trybunach w założeniu ma być wesoło i radośnie. Celem jest zmiana myślenia i nastawienia do rywalizacji (głównie rodziców), aby na takich zawodach panowała przede wszystkim życzliwa atmosfera. Z drugiej strony nauka rywalizacji jest potrzebna już od najmłodszych lat, bo z wiekiem ona ciągle rośnie.

Marcin Drajer, trener koordynator projektu z ramienia Wielkopolskiego ZPN dodaje jeszcze jeden ważny cel tego projektu. - Dla mnie z punktu szkoleniowego ważna jest forma gry. Chodzi o to, żeby młodzi adepci piłki nożnej grali jak najwięcej i to jest priorytet. Granie na wynik w wieku 7-, 8-, 10 lat mija się z celem. Nie jestem w stanie zrozumieć trenerów, którzy jadą na turniej i biorą 10, 12 zawodników, a gra 5 albo 7 i reszta nie gra w ogóle albo bardzo mało. Priorytetem jest ilość minut, aby dla każdego zawodnika była taka sama.

Niemniej skoro nie będzie spadków i awansów, jak sprawić, żeby grupy poziomem były wyrównane? Od związku będzie to wymagało ciągłej obserwacji i korekt grup przez wyznaczonych koordynatorów. Marcin Drajer zapewnia, że Wielkopolski ZPN będzie reagował na bieżąco. - Trenerzy powiatowi, którzy najczęściej będą odpowiedzialni za organizacje takich turniejów, będą po 2. kolejce reagować. Jeśli wyniki jakiejś drużyny będą znacząco odbiegać od innych i będą wysokie wyniki, to od 3. kolejki podzielimy to znowu, żeby wyrównać poziom sportowy. Będziemy reagować i obserwować. Robimy to pilotażowo i głęboko wierzę, że to wyjdzie. Sam będę jeździł na turnieje i regularnie to obserwował.

Z przykładów innych państw z takim rozwiązaniem wynika, że mogą tworzyć się "dzikie" tabele bez kontroli związku, które będą prowadzić zrzeszone w danej grupie kluby.

Budzić wątpliwości mogą tzw. turnieje strefowe, gdzie zaproszone zostaną wiodące zespoły. Może to tworzyć konflikty, kto jest "wiodący", a kto nie i o tym mogą decydować wyniki.

- Jestem świadomy tego, że na Facebooku czy innych grupach pojawią się wyniki i kto ile goli strzelił. Na to nie mam wpływu, a to, co my możemy zrobić, to nie będziemy wprowadzać wyników i statystyk do Extranetu. Będziemy mieli informacje z meczów na podstawie protokołów, które muszą do nas dotrzeć, ale nie będziemy ich publikować. Ma to nam pokazywać regularnie różnice w grupach pomiędzy zespołami - mówi Marcin Drajer.

Zobacz też: W Wielkopolsce przyznano certyfikaty PZPN dla akademii i szkółek piłkarskich

Wielkopolski ZPN czeka dużo pracy i w praniu wyjdzie, jak to zostanie ocenione i czy związek ostatecznie się z tego nie wycofa. Rozwiązanie może przynieść więcej plusów niż minusów, ale przede wszystkim może to przynieść zmianę mentalności oraz podejścia dużej części trenerów, opiekunów i rodziców. Presja wyniku narzucana przez niektórych trenerów już za młodu na dzieci powoduje, iż gdy słyszą one ciągłe uwagi, rozczarowanie rodziców, to w końcu tracą radość z gry. Zaczynają się wymówki i nieobecności na treningach. Ciekawym przykładem jest Hiszpania. Jeśli rodzic podczas meczu nakłada presję na swoje dziecko – krzyczy, wyzywa, obrzuca błotem sędziego, to trener ściąga dziecko z boiska.

Ogromne zmiany w rozgrywkach piłkarskich dla najmłodszych. Nowy system w Wielkopolskim ZPN na plus czy na minus?

Jak to wygląda w innych krajach?

Co kraj, to inna historia. U naszych zachodnich sąsiadów rozgrywki ligowe rozpoczynają się od U-8. Z kolei jeśli chodzi o Anglię, wygląda to zupełnie odwrotnie. Nie ma lig aż do 16 roku życia, a drużyny co tydzień grają sparingi. W Belgii odbyła się wielka bitwa o zmianę systemu na podobny do Anglii i ostatecznie przeforsowany został system bez tabel do kategorii U-14. Wielkopolski ZPN chce być w pewien sposób pionierem, a jaki przyniesie efekt? Dowiemy się w czasie.

Zobacz też:

W Środzie Wielkopolskiej powstaje nowy stadion. Co prawda, termin wykonania mija w tym roku i nie uda się go dotrzymać, ale regularnie widać postępy w pracach przy obiekcie. Jest szansa, że do końca roku zostanie zakończona budowa sztucznego oświetlenia, ogrodzenia i zasiania murawy. Wykonane zostało już odpowiednie odwodnienie i nawodnienie pod płytę, ułożono warstwę przepuszczającą oraz wykończono obrzeże płyty z kostki brukowej. Trwa także układanie podłoża pod sektor gości. Zobacz zdjęcia stadionu zrobione z drona ----->

Polonia Środa Wielkopolska: Trwa budowa nowego stadionu dla ...

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski