Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbyło się pierwsze spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Dworca PKP Poznań. Czy mieszkańcy doczekają się w końcu remontu budynku?

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Parlamentarny Zespół ds. Dworca Głównego PKP w Poznaniu rozpoczął swoje pierwsze spotkanie. Celem zespołu jest wywarcie presji oraz dowiedzenia się, dlaczego budynek, który stoi i niszczeje, nadal nie jest przebudowany.
Parlamentarny Zespół ds. Dworca Głównego PKP w Poznaniu rozpoczął swoje pierwsze spotkanie. Celem zespołu jest wywarcie presji oraz dowiedzenia się, dlaczego budynek, który stoi i niszczeje, nadal nie jest przebudowany. Grzegorz Dembinski
Główny budynek dworca PKP w Poznaniu od kilkunastu miesięcy stoi pusty. Jego renowacja, według pierwotnych planów, miała zakończyć się w 2023 roku. Póki co, sprawa jest w pozycji patowej. Dlatego też postanowiono powołać specjalny Parlamentarny Zespół ds. Dworca PKP Poznań Główny oraz Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Dworzec Główny w Poznaniu jest jednym z największych kanałów przesiadkowym w naszym kraju. Ustępuje jedynie stacji kolejowej w Warszawie. Przez dworzec w Poznaniu przewija się średnio 20 milionów pasażerów rocznie. Obecny stan głównego budynku pozostawia wiele do życzenia. Obiekt jest zamknięty i niedostępny dla podróżnych. W zeszłym roku na jego terenie był organizowany FoodHall, na którym były organizowane dla mieszkańców strefy gastronomiczne oraz odpoczynku, a także koncerty i imprezy.

Jesteśmy zaniepokojeni, że serce komunikacyjne Wielkopolski jest przed stanem przedzawałowym

- powiedział podczas pierwszego posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. Dworca Głównego w Poznaniu, poseł Franciszek Sterczewski.

W spotkaniu wziął udział także wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski oraz przedstawiciele poznańskiego samorządu. Zostały zaproszone także władze PKP PLK, które są jedną ze stron, jednak żaden z przedstawicieli nie przybył na posiedzenie.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Podczas spotkania poseł Koalicji Obywatelskiej rozpoczął wyliczanie wad oraz problemów z jakimi muszą zmagać się pasażerowie. Wśród nich wymienił zawieszający się system, opóźnienia składów, złe oznaczenie peronów oraz problem z poruszaniem się w obiekcie osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.

Problemów jest sporo. W przyszłym roku będziemy obchodzić 10. urodziny “chlebaka”. Uznaliśmy, że jest to doskonały moment, aby zadać pytania, jak długo jeszcze i co musi się wydarzyć, aby modernizacja i przebudowa nastąpiła

- dodał Sterczewski.

Wiśniewski potwierdził, że miasto w 2015 roku było blisko, aby dojść z władzami PKP S.A do porozumienia i rozpoczęcia tej realizacji, jednak nieoczekiwanie nastąpiła zmiana władz w kolei.

Do końca nie mamy pewności, w którą stronę pójdą rozmowy

- dodał Wiśniewski, który uważa, że zmiany w zarządzie PKP powoduję, że niekiedy wszystkie rozmowy trzeba zaczynać od nowa.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Przełom w sprawie renowacji starego budynku dworca PKP miał nastąpić po rozmowach po rozmowach z byłą minister rozwoju Jadwigą Emilewicz. Na początku 2020 roku został podpisany nawet list intencyjny między PKP a władzami miasta ws. modernizacji obiektu. Jednak od tamtego czasu strony wymieniają się listami w tej sprawie.

Miasto podkreśla, że jest bardzo zainteresowanie inwestycją. Według zapewnień porozumienie ma zawierać m.in., że kolej będzie odpowiadać za dworzec, natomiast miasto za teren przed dworcem.

Dlaczego więc nadal porozumienia nie ma? Podczas ostatniego spotkania kolej podniosła wątek, że chciałaby w konkursie dopuścić możliwość zaprojektowania obiektów komercyjnych na tyłach budynku tzw. międzytorza. Kolej oczekuje od miasta zgody, aby obsługa komunikacyjna odbywała się także od ul. Dworcowej.

Jako miasto nie możemy się na to zgodzić. Ta ulica powinna obsługiwać wyłącznie dworzec, a nie lokale komercyjne. Gdybyśmy wpuścili tam pozostały ruch, spowodowalibyśmy paraliż na drodze

– dodaje Wiśniewski.

PKP obiecało, że do końca 2021 roku przedstawi miejskiej konserwator zabytków zakres inwestycji, który miałby się odbyć.

Stary budynek dworca został zamknięty dla obsługi biletowej 25 października 2013 roku, w dniu otwarcia galerii handlowej Poznań City Center przy nowym dworcu.Zobacz zdjęcia starego dworca PKP sprzed lat ----->

Tak kiedyś wyglądał dworzec Poznań Główny. Został zamknięty ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski