Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona płazów w akcji #PatrzPodNogi. Chrońmy nasze unikalne gatunki i ich siedliska

OPRAC.:
Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Traszki zwyczajne i grzebieniaste należą do gatunków, które odznaczają się niezwykłym znaczeniem dla zachowania równowagi w ekosystemach.
Traszki zwyczajne i grzebieniaste należą do gatunków, które odznaczają się niezwykłym znaczeniem dla zachowania równowagi w ekosystemach. Materiały prasowe
Cały kraj w marcu zostanie objęty ochroną środowiska naturalnego w myśl ustawy o ochronie przyrody. Coraz łatwiej jest o spotkanie z migracją traszek zwyczajnych i grzebieniastych w regionie. Akcja #PatrzPodNogii jest inicjatywą, która polega na świadomym obserwowaniu i wspieraniu miejsc, w których zauważamy obecność traszek zwyczajnych i grzebieniastych.

Spis treści

Traszki zwyczajne i grzebieniaste należą do gatunków, które odznaczają się niezwykłym znaczeniem dla zachowania równowagi w ekosystemach. Stanowią istotny element w łańcuchu pokarmowym, a także pełnią ważną rolę w procesach decydujących o jakości naszego środowiska naturalnego.

Traszki zwyczajne i grzebieniaste pod ochroną

Traszki zwyczajne i grzebieniaste są gatunkami pod ochroną w Polsce. Są one obecne w wielu regionach kraju, ale ich populacje wciąż maleją. W związku z tym, aby codziennie posiadać możliwość obserwowania tych wyjątkowych stworzeń w przyszłości, ochrona ich siedlisk jest niezwykle ważna.

Działania wspomagające ochronę płazów

Akcja #PatrzPodNogii jest inicjatywą, która polega na świadomym obserwowaniu i wspieraniu miejsc, w których zauważamy obecność traszek zwyczajnych i grzebieniastych. Podczas planowania prac konserwacyjnych w obrębie zbiorników wodnych, warto pamiętać o oczekiwaniach płazów i unikać interwencji w miejscach, w których przebywają. Zaleca się również ograniczenie prac w ogrodach i parkach w strefie 200 metrów od zbiorników wodnych. Podejmując prace związane z pielęgnacją rabat i wykopami, warto skonsultować się z przyrodnikami, w celu uniknięcia strat w gatunkach chronionych.

Płazy w wodzie i na lądzie

Obecnie część płazów jest już w wodzie, a część stopniowo zbliża się do zbiorników, korzystając z różnych kryjówek w ciągu dnia, takich jak nory, dziuple czy podstawy drzew. Warto pamiętać o obecności płazów nawet podczas wykonywania codziennych czynności takich jak grabienie liści czy wjazd pojazdów w strefie "zielonej". Dlatego też, szczególną ostrożność należy zachować po zmroku i po opadach deszczu.

Tych gatunków jest coraz mniej - patrzmy pod nogi

Wspólna ochrona płazów jest niezwykle istotna dla zachowania równowagi w ekosystemach i jakości naszego środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że niewielkie działania, podejmowane na co dzień, mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość tych istot.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski