Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatelska sieć monitoringu powietrza: Mieszkańcy gmin chcą wiedzieć, jakim powietrzem oddychają

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Do tej pory podstawowym źródłem informacji o stanie powietrza była strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie przedstawione są na bieżąco wyniki tylko z dwóch stacji pomiarowych w Poznaniu: z terenu Polanki i Ogrodu Botanicznego oraz oficjalna aplikacja Inspekcji Ochrony Środowiska „Jakość powietrza w Polsce”. Dziś na polskim rynku coraz więcej firm prowadzi sprzedaż tego typu urządzeń i sprzętu. W ofercie są nie tylko czujniki, ale także mobilne stacje pomiarowe, a nawet drony.
Do tej pory podstawowym źródłem informacji o stanie powietrza była strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie przedstawione są na bieżąco wyniki tylko z dwóch stacji pomiarowych w Poznaniu: z terenu Polanki i Ogrodu Botanicznego oraz oficjalna aplikacja Inspekcji Ochrony Środowiska „Jakość powietrza w Polsce”. Dziś na polskim rynku coraz więcej firm prowadzi sprzedaż tego typu urządzeń i sprzętu. W ofercie są nie tylko czujniki, ale także mobilne stacje pomiarowe, a nawet drony. wioś poznań
Murowana Goślina, Tarnowo Podgórne - te gminy, znajdujące się w aglomeracji poznańskiej rozpoczęły walkę ze smogiem od organizacji obywatelskiej sieci monitoringu powietrza. Dzięki temu mieszkańcy wiedzą czym oddychają.

– Na co dzień prowadzę przedszkole Smocze Wzgórze w Murowanej Goślinie. Zwłaszcza w okresie grzewczym można było wyczuć, że powietrze jest kiepskiej jakości. Do montażu pierwszego czujnika zainspirowali mnie rodzice przedszkolaków, którzy martwili się czy ich pociechy mogą wychodzić na dwór – opowiada Radosław Szpot, który rozbudował obywatelską sieć monitoringu jakości powietrza w Murowanej Goślinie.

Czytaj więcej: Czy jakość powietrza można sprawdzić samemu?

Właśnym sumptem zamontował najpierw czujnik na swoim przedszkolu, a potem kilka kolejnych w całym mieście. – Do akcji włączyli się także inni mieszkańcy Murowanej, dzięki czemu nasza sieć obejmuje praktycznie całe miasto. Zamontowaliśmy wspólnie 6 czujników na prywatnych nieruchomościach – dodaje. Uruchomiono także stronę murowanabezsmogu.pl gdzie można sprawdzić jakoś powietrza. – Można to także zrobić na swoim telefonie, poprzez aplikację Kanarek – mówi Radosław Szpot. – W ten sposób budujemy świadomość już u najmłodszych. Niedługo rozpoczniemy warsztaty dla dzieci jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza.

Podobna sieć monitoringu powietrza już od kilku lat działa na terenie Tarnowa Podgórnego. Obejmuje nie tylko miasto, ale całą gminę. – Mieszkam w Lusowie. Pierwszy czujnik kupiłem tylko dla siebie. Okazało się jednak, że powietrze którym oddycham nie jest najczystsze. Postanowiłem więc sprawdzić jak sytuacja wygląda w innych miejscowościach. Tak powstał radar.smogowy.tarnowo.podgorne.pl, czyli sieć czujników obejmująca całą gminę. Każdy może sprawdzić stan powietrza – mówi Łukasz Szajkowski.

– Miasto Poznań wprowadza takie rozwiązania u siebie. Ale my także chcemy wiedzieć czym oddychamy – tłumaczy Radosław Szpot.

Kliknij i zobacz, na których stronach sprawdzisz jakość powietrza w Poznaniu

Mapa Monitoringu Jakości Powietrza - http://powietrze.poznan.wios.gov.pl/

Smog w Poznaniu: Czy jakość powietrza można sprawdzić samemu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski