Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obóz krwawej zemsty: IPN i Głos Wielkopolski przypominają o tragicznych dziejach Fortu VII, pierwszego obozu koncentracyjnego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obóz koncentracyjny w Poznaniu, ulokowany w Forcie VII, był pierwszym i jednocześnie największym w Wielkopolsce miejscem eksterminacji polskich elit w czasie II wojny światowej. Sami Niemcy nazywali go Lager der Blutrache – „obóz krwawej zemsty”, kierując tam na pewną śmierć aresztowanych powstańców wielkopolskich, powstańców śląskich, samorządowców, naukowców czy wojskowych. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wraz z „Głosem Wielkopolskim” przygotował kolejny dokument filmowy z cyklu „Głos Historii”: „Fort VII – obóz krwawej zemsty”.

Film miał premierę 9 grudnia 2023 roku w czasie V Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej „Zagłada istnień (nie)wartych życia. Od Fortu VII w Poznaniu do Zamku Śmierci Hartheim" w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Poznaniu. Jest już powszechnie dostępny w Internecie.

Choć opowieść o Forcie VII nie należy do tych, którymi warto się chwalić, trzeba ją stale przypominać. Obóz koncentracyjny w Forcie VII jest bolesnym punktem w polskiej historii i nie wolno o nim zapominać. Trzeba przestrzegać przed wojną wszystkie pokolenia, mówić o jej bezmyślnym okrucieństwie, o niewyobrażalnych zbrodniach, szczególnie teraz, w dobie wojennego zagrożenia, jakie pojawiło się za wschodnią granicą.

Zobacz też: Jak zginął Franciszek Ratajczak? "Głos Historii" to nasz nowy cykl filmowy! Zobacz pierwszy odcinek

Pamiętajmy, że w Forcie VII zbrodni nie dokonywali prymitywni, niewykształceni ludzie: oprawcami i inicjatorami zabijania w tak okrutny sposób, że nie można o nich spokojnie mówić, byli funkcjonariusze hitlerowskiego reżimu, którzy byli zdyscyplinowani, na swój sposób wykształceni, wychowani w kręgu europejskiej kultury – a mimo to, tu w Poznaniu rozwijali najbardziej zbrodnicze instynkty. Co więcej – tu właśnie uczono przyszłych oprawców z innych załóg obozów koncentracyjnych, by skierowani do miejsc docelowych, wiedzieli jak zadawać cierpienie i zabijać bezbronnych i umęczonych ludzi. Zamordowano tu co najmniej kilka tysięcy ludzi, a zdecydowaną większość z około 40 tysięcy więźniów, wywieziono stąd na rozstrzelanie lub na pewną śmierć do innych obozów koncentracyjnych.

Dziś cele, dziedziniec i schody śmierci poznańskiego obiektu fortecznego, który nie przydał się wojsku ani w 1918, w 1939, ani w 1945 roku, lecz znalazł zastosowanie od 10 października 1939 roku jako obóz koncentracyjny, pogrążone są w ciszy. W niej przechodzą tu wycieczki ludzi, którzy chcą być świadomi tego, do czego może doprowadzić okrutna ludzka natura. I którzy chcą wiedzieć, gdzie była pierwsza komora gazowa w obozach koncentracyjnych, gdzie zawieszonym nogami do góry związanym więźniom rozbijano głowy, albo dlaczego na stromym gzymsie nad wejściem na dziedziniec, tuż przy schodach śmierci ulokowano krzyż. W uświadomieniu tej prawdy pomaga dokument IPN i „Głosu Wielkopolskiego”. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię

Opuszczone miasto-widmo nadal straszy. Stacjonowała tam armi...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski