Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wielkopolska uczciła bohaterów tamtych wydarzeń

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
W Poznaniu uczczono 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W Poznaniu uczczono 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
W poniedziałkowy poranek 27 września w całej Polsce obchodzona była 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W Poznaniu uroczystości odbyły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, a także w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

W parku Henryka Wieniawskiego w Poznaniu o godzinie 10 zjawili się uczestnicy wraz z rodzinami, a także przedstawiciele samorządowi, aby złożyć hołd oraz kwiaty przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak, który przemawiał podczas tych uroczystości wspominał o zasługach tych osób, które brały udział w walce z okupantem. Zaznaczył, że dzięki ich zaangażowaniu, możemy dzisiaj żyć w niepodległym kraju. Podkreślił także, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci bohaterów wojennych.

Obserwuje miejsca przeznaczone dla naszych kombatantów i malejącą liczbę bohaterów i uczestników Polskiego Państwa Podziemnego. Niestety patrzę na to z ogromnym bólem serca. W tym wszystkim jest teraz najważniejsza nasza odpowiedzialność, aby historia ich pamięci przetrwała jak najdłużej i nie została zatracona

- mówił podczas uroczystości Marek Woźniak.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

- Wielkopolska może pochwalić się wieloma wybitnym postaciami, których niezłomna postawa, odwaga i poświęcenie w służbie ojczyźnie w znaczący sposób wpłynęły na losy regionu i całego kraju. Naszym wspólnym obowiązkiem jest pamięć o ich czynach i wdzięczność za naszą wolność i niepodległą Polskę - informuje Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Jednym z głównych gości podczas uroczystości był gen. bryg. Jan Podhorski, były członek Armii Krajowej, Związku Jaszczurczego, a także Narodowych Sił Zbrojnych. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a podczas kampanii wrześniowej walczył jako ochotnik w batalionie Obrony Narodowej.

Podczas obchodów, które miały miejsce u zbiegu ulic Wieniawskiego i al. Niepodległości, głównym wątkiem było wspomnienie kpt. Czesława Mocka, ps. “Spirytus”. Był on Wielkopolaninem, który pomimo młodego wieku wykazał się olbrzymią dojrzałością oraz patriotyczną postawą zasługującą na pamięć i uznanie. W 1945 roku, mając 28 lat dowodził oddziałem ochotników w walkach o poznańską Cytadelę, a także brał udział w potyczkach z rozbitymi formacjami Wehrmachtu. W sierpniu tego samego roku został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB.

Polskie Państwo Podziemne zostało utworzone we wrześniu 1939 roku. Były to tajne struktury państwa polskiego, które istniały podczas II wojny światowej, które były podległe Rządowi RP na Uchodźctwie.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski