Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład jazdy MPK Poznań. Autobusy zamiast częściej, jeżdżą rzadziej. Dlaczego?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Nie wszędzie wprowadzenie nowego rozkładu jazdy oznaczało zwiększenie częstotliwości połączeń. Mniej kursów mają do dyspozycji mieszkańcy Świerczewa i południowej części Dębca.
Nie wszędzie wprowadzenie nowego rozkładu jazdy oznaczało zwiększenie częstotliwości połączeń. Mniej kursów mają do dyspozycji mieszkańcy Świerczewa i południowej części Dębca. Robert Woźniak
4 września wszedł w życie nowy rozkład jazdy autobusów i tramwajów MPK Poznań. W ramach zmiany rozkładu autobusy i tramwaje wróciły do swoich stałych, częstszych kursów. Nie wszędzie jednak zmiana rozkładu jazdy oznaczała większą częstotliwość.

Autobusy jeżdżą rzadziej niż w wakacje

Jeden z naszych czytelników podczas porannej podróży doznał niemałego zaskoczenia. Na przystanku okazało się, że częstotliwość kursowania linii autobusowej, którą codziennie dojeżdża do pracy, nagle została zmniejszona. Sytuacja dotyczyła linii 175. Umożliwia ona mieszkańcom Świerczewa dojazd do węzłów przesiadkowych na Dębcu i Górczynie.

- Wcześniej nie było żadnych informacji o zmianach. Autobus, który latem jeździł co 15 min., w roku szkolnym kursuje co 20 min.

- przekazuje czytelnik, nazywając sytuację kuriozalną.

Zapytaliśmy ZTM Poznań, z czego wynikają takie zmiany i czy objęły one także inne linie autobusowe w Poznaniu.

- Razem z wejściem w życie podstawowego rozkładu jazdy wprowadzone zostały korekty częstotliwości kursów w dni robocze na liniach: nr 149 (z co 30 min. na co 40 min.), nr 175 (z co 15 min. na co 20 min.) i nr 179 (z co 25 min. na co 30 min.)

- odpowiedział Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM Poznań.

Czytaj także: Tour de Poznań. Najdłuższa linia tramwajowa wciąż będzie kursowała. Czy "siódemka" ciągle się spóźnia?

Rzadziej jeżdżą autobusy. Winna liczba pasażerów?

Wskazuje jednak, że w ramach nowego rozkładu zwiększono częstotliwość kursów na linii 145, gdzie autobusy kursują teraz co 20 min. Uruchomiono dwie nowe linie minibusowe nr 122 i 123. Pozostawiono także linię tramwajową nr 99, dlatego nie ma dodatkowych kursów na linii nr 11.

- ZTM prowadzi stały monitoring funkcjonowania komunikacji, którego częścią są badania liczby pasażerów na poszczególnych liniach. Dlatego przy okazji wprowadzania nowych rozkładów jazdy wprowadzane są co jakiś czas zmiany dostosowujące częstotliwość kursów czy pojemność taboru do zapotrzebowania

- tłumaczy rzecznik.

Zmiany te mogą wynikać między innymi z rozbudowywaniem się osiedli, powstawaniem nowych szkół, czy budową nowych tras tramwajowych.

- Na jednych liniach obserwujemy wzrost frekwencji, na innych spadek. Preferencje pasażerów są dynamiczne i zmienne. Jako organizator komunikacji musimy działać i reagować elastycznie i dynamicznie, tak, by reagować na potrzeby i równomiernie zaspokajać potrzeby wszystkich pasażerów

- podsumował Bartosz Trzebiatowski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Obiekt zostanie wybudowany zamiast obecnego trawnika, obok parkingu i skrzydła budynku szkoły. Jego budowa jest zaplanowana na 2024 rok.

Blisko 2,5 mln zł na budowę hali sportowej przy VII Liceum O...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski