Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe nazwy ulic i parku w Poznaniu. Radni miejscy podjęli decyzję

Alicja Durka
Alicja Durka
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Grzegorz Dembinski
Decyzje o nazwaniu nowych ulic i parku w Poznaniu podjęto podczas wtorkowej sesji rady miasta. Wiemy, jakie imiona będzie nosiło sześć kolejnych dróg w stolicy Wielkopolski.

Nowe nazwy ulic w Poznaniu

Nowe nazwy zyskały trzy drogi wewnętrzne w Poznaniu, które stanowią własność prywatną i są położone w rejonie, w którym obowiązuje nazewnictwo metaforyczne (ul. Gościnna, ul. Przytulna). Rada miasta zdecydowała więc, że ulica odchodząca od ulicy Sokalskiej ma się nazywać teraz ulicą Biesiadną; droga odchodząca od ulicy Dobrepole będzie ulicą Przyjazną, a droga odchodząca od ulicy Nad Różanym Potokiem na Morasku będzie ulicą Klimatyczną.

Wszystkie nazwy mają zapewnić jednolity charakter nazewnictwa w danym rejonie miasta. Skutki finansowe podjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały ograniczone będą do kosztów oznaczenia dróg tabliczkami z nowymi nazwami.

Kolejne propozycje nazw ulic to drogi imienia Halszki Osmólskiej w rejonie ulicy Głuszyna, przy parku Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz Mieczysławy Ruxerówny przy ulicy Głuszyna i parku Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Obie propozycje zostały negatywnie zaopiniowane przez radę osiedla Głuszyna, która wskazała, że w tych miejscach należałoby uczcić działacza lokalnego Mieczysława Grześkowiaka i księdza Jerzego Beslera, ale po opinii IPN prezydent Poznania zdecydował, że w przypadku drugiego z potencjalnych patronów, nie będzie dalej procedował w tej sprawie.

Ostatecznie rada uchwałę podjęła, więc nazwy Mieczysławy Ruxerówny i Halszki Osmólskiej zostały przyjęte.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Nowe nazwy parków w Poznaniu

Rada zaproponowała także, by imieniem Tadeusza Kasserna nazwać park położony na terenie osiedli Bolesława Chrobrego i Władysława Jagiełły w Poznaniu. Tadeusz Kassern był muzykiem i prawnikiem, pisał też do „Nowego Kuriera” i „Dziennika Poznańskiego”, był konsulem i delegatem polskim do spraw kulturalnych przy ONZ.

Kolejną propozycją jest nazwanie parku w rejonie osiedli mieszkaniowych Stefana Batorego i Bolesława Śmiałego imieniem Zygmunta Mahlika - muzyka i dyrygenta, który m.in. prowadził chór w kościele Zmartwychwstania Pańskiego i pracował w redakcji muzycznej Polskiego Radia, był też dyrygentem „Poznańskiej Piętnastki Radiowej”.

Radna PiS, Ewa Jemielity zwróciła uwagę, że konieczne byłoby odbycie dodatkowego spotkania w sprawie nadania imion patronów z mieszkańcami, którzy mieliby być niezadowoleni z pomysłu. Jemielity zaproponowała przeniesienie głosowania na czas po dyskusji, ponieważ rada osiedla Piątkowo dwukrotnie negatywnie odniosła się do pomysłu nadania takich nazw. Ich zdaniem, w przypadku pierwszego z parków, przyjęła się już nazwa parku Chrobrego, a w przypadku drugiego - park Batorego.

Halina Owsianna, z klubu radnych Wspólny Poznań zaproponowała, by parki nazwać imieniem kobiety, które są pomijane w nazewnictwie. W tym miejscu zaproponowała żonę lub matkę Chrobrego, co nawiązywałoby do przyjętej już w społeczeństwie nazwy.

Ostatecznie, większością głosów, radni zagłosowali za nazwaniem parków nazwiskami: Tadeusza Kasserna i Zygmunta Mahlika.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Każda dzielnica Poznania budzi określone skojarzenia. Większość z nich to ugruntowane od dawna stereotypy, które czasem nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Inne skojarzenia to wynik znanego powiedzenia czy cytatu ze znanej piosenki albo powszechnie rozpoznawalne budynki. Sprawdź, z czym kojarzą się Wilda, Jeżyce, Łazarz, Rataje, Sołacz, Strzeszyn czy Piątkowo. Czy te skojarzenia są słuszne? Oceńcie sami. Zobacz, z czym kojarzą się poznańskie dzielnice ---->

Dzielnice Poznania - każda ma swoją specyfikę i budzi różne ...

Postanowiliśmy przypomnieć, jak powstawały wielkie osiedla w Poznaniu. W naszej galerii zebraliśmy archiwalne zdjęcia z Rataj, Winograd, Piątkowa i Żegrza. Na tych fotografiach dokładnie widać, jak bardzo zmieniło się miasto. Na zdjęciu: Osiedle Jagiellońskie.Zobacz archiwalne zdjęcia z poznańskich osiedli --->

Oto Rataje, Winogrady, Piątkowo i Żegrze na archiwalnych zdj...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski