Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki w poznańskich szkołach

Anna Jarmuż
Brakuje absolwentów techników i szkół branżowych
Brakuje absolwentów techników i szkół branżowych Lukasz Gdak
Na rynku pracy brakuje fachowców. Potrzebni są absolwenci techników i szkół branżowych. Od września uczniowie będą mogli kształcić się w nowych specjalnościach, dających pracę.

W drugiej połowie maja rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku uczniowie, którzy wybierają się do technikum lub szkoły branżowej, będą mieli do wyboru zupełnie nowe kierunki kształcenia.

Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów minister edukacji podpisała w połowie marca. Na liście znalazło się 213 specjalności. Niektóre z nich zmieniły tylko swoją nazwę. Powstały też jednak zupełnie nowe zawody, jak technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier-logistyk czy operator maszyn i urządzeń hutniczych. Dwóch pierwszych można będzie się uczyć w stolicy Wielkopolski.

Zobacz też: co z referendum szkolnym

- Będzie to kształcenie dualne w formie zatrudnienia młodocianych pracowników- tłumaczy Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych, gdzie od września powstanie zawód magazynier-logistyk. - Oznacza to, że uczniowie będą zatrudniani przez firmy logistyczne, gdzie zdobędą wiedzę praktyczną. Szkoła będzie nad tym czuwać oraz przekazywać im wiedzę teoretyczną.

Jak tłumaczy dyrektor „handlówki”, nowy zawód to gwarancja zatrudnienia. Uczeń zdobędzie wiele umiejętności przydatnych podczas pracy w magazynie, np. kwalifikacje operatora wózków widłowych. Poza tym, Poznań i jego okolice to logistyczne zagłębie.

Nowe zawody pojawią się też w innych poznańskich szkołach. W Zespole Szkół Budownictwa nr 1 i Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych będzie można kształcić się w kierunku technik robót wykończeniowych w budownictwie.
- Do tej pory zawód monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie funkcjonował tylko na poziomie szkoły zawodowej. Teraz został podniesiony do rangi technika - tłumaczy Grzegorz Owczarzak, dyrektor ZSB-D.

Uczeń z takim tytułem, oprócz prac wykończeniowych (stawianie ścianek działowych, instalowanie podwieszanych sufitów, wykańczanie elewacji, kładzenie kafelek, malowanie i wiele innych), będzie miał też wiedzę z zakresu projektowania czy sporządzania kosztorysów). Dzięki temu będzie mógł nie tylko zatrudnić się w firmie wykończeniowej, ale też założyć własną.

- Dziś firmy często oddają budynki w surowym stanie. Jego wykończenie spoczywa na właścicielu, który zatrudnia do pomocy firmę. Zapotrzebowanie dotyczy nie tylko nowych domów, ale też odświeżania starych mieszkań - wyjaśnia Grzegorz Owczarzak.

W poznańskiej ofercie na ten rok znajdą się też stare zawody, których wcześniej w szkołach nie było. Młodzież, która - po skończeniu gimnazjum - zdecyduje się kontynuować naukę w Zespole Szkół Samochodowych, będzie mogła zdobyć kwalifikacje kierowcy mechanika.

- Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców samochodów ciężarowych, ale brakuje fachowców - tłumaczy marek Gabryelewicz, dyrektor „samochodówki”. Nowy kierunek będzie dostępny w szkole branżowej. Po jej skończeniu uczeń będzie mógł nie tylko zdobyć prawo jazdy (kat. B, będąca wyjściem do kat. C), ale też uzyska przydatne kwalifikacje z zakresu utrzymania samochodu.
Ciekawa oferta czeka też na uczniów Zespół Szkół Łączności. Od września będą mogli kształcić się w zawodach technik automatyk i technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Jak podkreśla dyrektor ZSŁ, to bardzo ciekawe kierunki jeśli chodzi o zatrudnienie.

- Trend do robotyzacji wszelkiego rodzaju działalności człowieka sprawił, że w usługach i przemyśle ludzi często zastępują roboty. Ktoś musi je obsługiwać, montować i konfigurować. Będą to robić nasi automatycy - wyjaśnia Jerzy Małecki, dyrektor zespołu. Duże perspektywy daje też drugi zawód.

- W dobie informatyzacji przesyłane są coraz większe dane. Odbywa się to za pomocą światłowodów oraz telewizji - cyfrowej, kablowej i naziemnej. Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej będzie dbał o ich montaż, konserwację i instalację - wylicza Jerzy Małecki.

Nowe zawody powstaną też od września w Zespole Szkół Zawodowych nr 6 (technik fotografii i multimediów, fotograf , magazynier - logistyk), Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 (technik automatyk) i Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (technik archiwista).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski