Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ekrany akustyczne przy DK86, DK44 i DK94 w Śląskiem coraz bliżej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ekrany dźwiękochłonne pojawią się przy kilku drogach krajowych w Śląskiem w latach 2024-2025 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ekrany dźwiękochłonne pojawią się przy kilku drogach krajowych w Śląskiem w latach 2024-2025 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Zabezpieczenia przeciwhałasowe powstaną wzdłuż trasy S86 w Sosnowcu, DK86 w Sarnowie, DK44 w Mikołowie oraz DK94 w Sławkowie. GDDKiA poinformowała ostatnio o rozstrzygnięciu przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji wzdłuż DK86 w Sarnowie w powiecie będzińskim.

Nowe inwestycje swoim zakresem obejmą odcinki dróg o łącznej długości ponad 7,5 km. Jak informuje GDDKiA najdłuższe odcinki przewidziane do budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych zlokalizowane są wzdłuż DK94 w Sławkowie i DK86 w Sarnowie. Pierwszy z nich, na długości ok. 3,3 km, od okolic ul. Wrocławskiej do okolic ul. Olkuskiej. Drugi w Sarnowie, od Goląszki do węzła drogowego z ul. Podgórną, na długości ok. 3,2 km.

Nowe ekrany w Sarnowie przy DK86 coraz bliżej

Pracownia Inżynierska Klotoida z Krakowa złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż DK86 w Sarnowie. Wartość wykonania usługi to 687 tys. 324 zł. Jak informuje GDDKiA do podpisania umowy miało dojść w październiku br.

Opracowana dokumentacja umożliwi budowę ekranów akustycznych, co przyczyni się do ograniczenia ponadnormatywnego hałasu, pochodzącego od ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 86 w Sarnowie. Realizacja zadania wynika z zapisów Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa śląskiego do roku 2023 oraz decyzji marszałka województwa śląskiego, zobowiązującej GDDKiA do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez obniżenie hałasu, przenikającego z odcinka DK86 w Sarnowie.

Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej (do 11 miesięcy od podpisania umowy), wsparcie zamawiającego na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom (4 miesiące) oraz pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (77 miesięcy). Termin realizacji całego zakresu umowy wyniesie 94 miesiące. Program Inwestycji uzgodniono w Ministerstwie Infrastruktury 27 października 2021 r.

Jak informuje GDDKiA inwestycja zostanie zrealizowana w formule: buduj. Wykonanie robót budowlanych przewidziane zostało w latach 2024-2025. Zamówienie jest przewidziane do finansowania z funduszy będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

Mieszkańcy Sławkowa czekają od lat na ochronę przed hałasem

O wykonanie zabezpieczeń przeciwhałasowych na tym odcinku od lat walczą mieszkańcy i władze Sławkowa.

– Nasze działania doprowadziły w 2019 roku do wpisania tej inwestycji do wojewódzkiego programu ochrony przed hałasem. Teraz znamy już bliższe szczegóły realizacji tej inwestycji. Z informacji jakie otrzymałem w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, iż budowa zakończyć ma się jesienią 2025 roku – informował Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

W pierwszej połowie 2019 roku w sprawie budowy ekranów akustycznych wzdłuż drogi krajowej nr 94 w Sławkowie do władz województwa wystąpił burmistrz miasta. Wysiłki burmistrza i mieszkańców wsparli w specjalnym apelu miejscy radni. Konieczność budowy ekranów akustycznych zgłaszana była też przez władze miasta i sławkowian podczas konsultacji wojewódzkiego programu ochrony przed hałasem.

W Sosnowcu, wzdłuż S86 od ul. Staropogońskiej do ul. Suchej, ekrany akustyczne powstaną na odcinku o długości 550 m. W Mikołowie przy DK44 w okolicy ul. Karsów i Kuźnickiej, o długości 570 m.

W ramach opracowywanych dokumentacji projektowych przewiduje się wykonanie pomiarów hałasu w środowisku. Na ich podstawie zostaną opracowane analizy wykonalności wraz z koncepcją rozwiązań projektowych. Następnie opracowane zostaną projekty budowlane i wykonawcze, na podstawie których uzyskane zostaną decyzje zezwalające na wykonanie inwestycji – decyzje ZRID bądź zgłoszenia robót budowlanych.

Wszystkie te inwestycje zostały zaplanowane do realizacji w latach 2024-2025.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera