Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Poznaniu! Rozpoczyna obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Nowa wystawa jest dostępna w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3, Odwach).
Nowa wystawa jest dostępna w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3, Odwach). Łukasz Gdak/zdj. ilustracyjne
Od czwartku, 10 listopada w Poznaniu oglądać można nową wystawę czasową poświęconą I wojnie światowej, która zainauguruje też obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Spis treści

Wielkopolanie a I wojna światowa

Historia pierwszej wojny światowej (1914-1918) to suma traumatycznych doświadczeń milionów ludzi, jest obszernym, wielowątkowym tematem. Wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przedstawia tę historię przez pryzmat indywidualnych losów Wielkopolan – żołnierzy, którzy po powrocie z Wielkiej Wojny w grudniu 1918 roku, wzięli udział w Zwycięskim Powstaniu.

- Długo rozważaliśmy, w jaki sposób opowiedzieć o wojennych przeżyciach wielu tysięcy Wielkopolan - żołnierzy armii niemieckiej - walczących na tej wojnie za obcą sobie sprawę. Świadomie zrezygnowaliśmy z opisu przebiegu poszczególnych bitew, kampanii i działań wojennych toczących się na frontach pierwszej wojny światowej

– mówi Jan Gruszka, kurator wystawy i dodaje:

- W naszej opowieści postawiliśmy na pierwszym miejscu człowieka - skupiając się na ukazaniu zbiorowych i indywidualnych doświadczeń Wielkopolan. Spośród licznych wojennych historii, jakie skrywają ludzkie życiorysy, przedstawione zostały jedynie te wybrane.

Przywołane relacje, wspomnienia, czy korespondencje obrazują indywidualne doświadczenia konkretnych bohaterów. W obcych mundurach, na obcej ziemi, walczyli i ginęli za obcą sprawę. W czasie pierwszej wojny światowej (1914-1918) taki los stał się udziałem tysięcy Wielkopolan przymusowo służących w armii niemieckiej.

Czytaj też: "Obłoki śmierci – Bolimów 1915": Gdy Niemcy doszli szturmem do zagazowanych i zobaczyli, do czego doprowadzili, to zdębieli

I wojna światowa: nowa wystawa

Pozbawieni własnej ojczyzny Polacy, zamieszkujący ziemie trzech państw zaborczych - monarchii Austro-Węgierskiej, Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Rosyjskiego - zostali wbrew swej woli wciągnięci w konflikt europejskich mocarstw. Niemniej wojna, w której trzy państwa zaborcze stanęły do walki po przeciwnych stronach, rodziła nadzieję na ożywienie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej oraz odrodzenie się w bliskiej przyszłości niepodległej Polski.

Doświadczenie bojowe zdobyte na frontach pierwszej wojny światowej przez Polaków służących w armii niemieckiej zostało spożytkowane podczas Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i stało się jednym z kluczowych czynników, które zadecydowały o zwycięskim wyniku niepodległościowego zrywu.

Wystawie „Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)” towarzyszy program edukacyjny, w ramach którego przygotowano m.in. prowadzanie kuratorskie, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej oraz warsztaty poszerzające treści prezentowane na ekspozycji.

Wystawa rozpoczyna obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

„Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)”. Harmonogram

  • Wernisaż wystawy: 10 listopada, godz. 11
  • Kurator wystawy: Jan Gruszka
  • Wystawa potrwa: od 10 listopada 2022 do 28 lutego 2023 roku.
  • Gdzie? W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3, Odwach), Poznań

Program Edukacyjny

  • godz. 11:00 (czwartek)
    Wernisaż wystawy: „Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)” w ramach wernisażu:
    - rekonstrukcja historyczna pokazująca wracających z frontów I wojny żołnierzy;
    - zajęcia edukacyjne prowadzone przez rekonstruktorów poświęcone losom Polaków - żołnierzy Wielkiej Wojny.
    Wydarzenie bezpłatne
  • godz. 13:00
    Oprowadzanie kuratorskie dla młodzieży (grupa zorganizowana) oraz zajęcia edukacyjne prowadzone przez rekonstruktorów poświęcone losom Polaków - żołnierzy Wielkiej Wojny.
    Uczestnictwo bezpłatne - w ramach biletu wstępu do Muzeum.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Kino Muza przy ul. Święty Marcin 30 jest najstarszym, istniejącym kinem w Poznaniu. Otwarto je w 1908 roku, co oznacza, że ma 114 lat!Kolejne kino --->

Te kina działały w Poznaniu. Młodzi poznaniacy ich nie pamię...

"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski