Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa fabryka Volkswagena ma szansę powstać w Poznaniu?

Mateusz Pilarczyk
Proces produkcji VW Caddy w poznańskiej fabryce
Proces produkcji VW Caddy w poznańskiej fabryce Mateusz Pilarczyk
Między Polską a Turcją ma się stoczyć batalia o nową fabrykę Volkswagena. Tak przynajmniej wynika z informacji, które przekazywał mediom turecki minister gospodarki Zafer Caglayan. Koncern nie potwierdza tych rewelacji, ale według ekspertów budowa nowego zakładu jest prawdopodobna, bo VW mimo kryzysu w branży, radzi sobie dobrze. Problem w tym, że od lat Polska przegrywa walkę o duże inwestycje motoryzacyjne.

Nowa fabryka miałaby produkować pojazdy użytkowe do 3,5 tony, czyli m.in. największego w ofercie aut użytkowych VW Craftera. Pojawiają się również spekulacje, że są plany, aby ten model był produkowany również w Poznaniu, gdzie od 20 lat działa fabryka niemieckiego koncernu. Dzięki niej Poznań i Wielkopolska stają się naturalnymi kandydatami do lokalizacji nowej fabryki.

- VW rozwija się dynamicznie i może myśleć o powiększeniu bazy produkcyjnej na terenie Europy. Polska, Turcja, czy inny kraj? Tego do końca nie wiemy - komentuje Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

- Wiadomo, że każdy z producentów decydując się na daną lokalizację bierze pod uwagę wiele czynników. Wśród nich są pieniądze, bo na przestrzeni ostatnich lat rządy lub samorządy dofinansowywały takie inwestycje. Poznań lub władze województwa mogłyby zaoferować chociażby działkę pod budowę fabryki - dodaje.

Równie ważne jest doświadczenie ze współpracy jakie ma koncern z danym krajem - tu nigdy nie było problemów. Zawsze jest jednak jakieś "ale". Kolejnym czynnikiem jest lokalny rynek motoryzacyjny.

- W tym aspekcie Polska kuleje. Przez ostatnią dekadą sprzedaż nowych aut się zmniejszyła, a wiele przepisów generowanych przez rząd była niekorzystna dla branży. To przeszkadza w ściąganiu inwestycji - uważa Wojciech Drzewiecki.

Efektem takich działań jest fakt, że inwestycje motoryzacyjne w ostatnich latach omijały Polskę. Wyjątkiem jest planowana rozbudowa poznańskiego zakładu. Poza nią koncern nie potwierdza innych planów dotyczących Polski.

- Obecnie Volkswagen Samochody Użytkowe nie realizuje żadnych konkretnych planów związanych z inwestycją w nowy zakład. W związku z tym nie ma kwestii dotyczącej możliwej lokalizacji i decyzji o takiej lokalizacji - przekazuje Piotr Danielewicz, rzecznik VW Poznań.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy jednak, że rozmowy trwają. Z kolei dziennikowi "Puls Biznesu" informację tą potwierdził wysokiej rangi urzędnik polskiego rządu.

Trzeba jednak pamiętać, że oprócz Poznania Volkswagen w Polsce ma fabrykę w Polkowicach, gdzie produkowane są m.in. silniki do poznańskich Caddy. Polkowice mają więc te same zalety co Poznań.

Może się jednak okazać, że ani Wielkopolska, ani Dolny Śląsk nie zdobędą inwestycji niemieckiego koncernu. Jak wynika z informacji "Pulsu Biznesu" VW ma się przyglądać Lublinowi i dawnej fabryce Daewoo. Południowokoreański koncern chciał na terenie 23 hektarów wybudować nowoczesny zakład. Przed upadkiem Daewoo Motor Polska powstała jednak tylko jedna hala z częścią lakierni.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski