Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna Droga Krzyżowa w Forcie VII przyciągnęła tłum wiernych. Rozpoczęła się o 4.00 nad ranem!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nocna Droga Krzyżowa w Forcie VII rozpoczęła się o godz. 4.00 nad ranem - tradycyjnie przyciągnęła tłum uczestników
Nocna Droga Krzyżowa w Forcie VII rozpoczęła się o godz. 4.00 nad ranem - tradycyjnie przyciągnęła tłum uczestników Grzegorz Okoński
Tradycyjna już w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Droga Krzyżowa w Forcie VII, rozpoczęła się w Wielki Piątek o godz. 4.00 - w tym roku, odmiennie niż w latach poprzednich, nie padał w nocy deszcz. Za to tak samo - przyciągnęła tłumy wiernych.

To już tradycja w parafii, podtrzymywana od 2012 roku, że w Wielki Piątek wierni spotykają się w nocy przy kościele przy ul. Nowina, dalej maszerują do skrzyżowania z ul. Polską, gdzie też czeka bardzo duża grupa poznaniaków, a dalej wielka procesja z krzyżem udaje się do Fortu VII, pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich. Wcześniej tę drogę krzyżową organizowano nad Rusałką.

W nocy z czwartku na piątek, 29 marca, od godz. 4.00, uczestniczył w niej tłum wiernych, tak duży, że w samym Forcie VII czoło procesji z krzyżem dochodziło już do Ściany Śmierci, a jeszcze nie wszyscy wyszli na dziedziniec obok Schodów Śmierci.

Zobacz też: Nie dała się złamać gestapo! Marianna Marszałkowska-Kaniewska patronką Miesiąca Pamięci Narodowej

- Stacja XII: Pan Jezus umiera na krzyżu - mówił ks. Tomasz Morasz, prowadzący uroczystość proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. - W tym miejscu pod Ścianą Śmierci umierali wraz z nim nasi bracia, oddając życie za Ojczyznę.

Tłum w milczeniu przechodził przez kolejne stacje na terenie Fortu VII, niektórzy wierni przynieśli znicze, które zapalali pod Ścianą Śmierci. W tej ciszy wyjątkowo brzmiały słowa modlitwy o Ducha Bożego w godzinie próby.

W uroczystości uczestniczyli również pracownicy Fortu z Jackiem Kaczmarkiem, kierownikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan i Przemysławem Terleckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którzy otworzyli bramy i zabezpieczali przejście wiernych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Prawdopodobnie żaden architekt I połowy XX w. nie zapisał się tak bardzo w historii Wielkopolski jak Roger Sławski

To on miał wielki wpływ na to jak wygląda Poznań i Wielkopol...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski