MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Poznaniu: Co zobaczyć? Nasz przewodnik

Jacek Sobczyński
Noc Muzeów przyciąga tłumy poznaniaków
Noc Muzeów przyciąga tłumy poznaniaków Fot. Grzegorz Dembiński
W tę sobotę (19 maja) doroczna Noc Muzeów. W Poznaniu będzie jak zwykle wiele atrakcji. Proponujemy trzy poznańskie trasy dla trzech różnych typów zwiedzających.

Na początek rozwiewamy nadzieje - odwiedzenie za jednym zamachem wszystkich poznańskich obiektów, biorących udział w dzisiejszej Nocy Muzeów jest fizycznie niemożliwe. Jest ich około trzydziestu, a przecież trzeba jeszcze wziąć pod uwagę i kolejki i to, że Noc potrwa mniej więcej dziewięć godzin.

Jak nie pogubić się w tym labiryncie i obejrzeć wszystkie interesujące nas wystawy? Z pomocą przychodzi miniprzewodnik, w którym przedstawiamy kilka różnych spacerowych tras.

Dla historyków

Tu wycieczkę warto rozpocząć od gmachu Muzeum Narodowego (al. Marcinkowskiego 9). I to już o godzinie 17 - raz, że unikniemy największych kolejek, dwa - załapiemy się na prelekcję a propos wystawy ręcznie tkanych gobelinów, zahaczając przy okazji o ekspozycje figur fajansowych i barokowych nawiązań do mitologii greckiej. W międzyczasie można zobaczyć, które eksponaty z gabinetów rycin i numizmatyki cieszyły się największą popularnością w facebookowym plebiscycie muzeum i wygrały konkurs na najciekawszą ekspozycję.

Nie warto spóźnić się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Stary Rynek 3), gdzie o godzinie 18 rozpocznie się rekonstrukcja prac Powiatowej Komisji Uzupełnień Wojsk Wielkopolskich 1919 roku, przygotowana przez Stowarzyszenie Grupę Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman. Kto od militariów woli muzykę, ten również o 18 może przejść się do Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45), by dzięki komputerowym symulacjom obejrzeć zabytkowe instrumenty od środka. Stamtąd już tylko kilka kroków do Muzeum Etnograficznego (ul. Grobla 25) i całodniowej wystawy Bałkański Skarbiec, na której zobaczymy tamtejsze stroje ludowe i... zabawimy się w krawców.

Z Bałkan nie jest daleko do Grecji, ale aby przenieść się na Helladę, musimy wieczorem cofnąć się do Narodowego. O godzinie 21.30 i 22.30 muzeum przygotowało grupowe zwiedzanie po ekspozycji Grecki Warsztat Garncarski oraz nowo otwartym Muzeum Sztuki Starożytnej (podziemia budynku). O tych samych porach w gmachu Muzeum Narodowego będzie można posłuchać koncertów jazzowego kontrabasisty Ksawerego Wójcińskiego.

Dobrym miejscem na finał spaceru będzie biblioteka PTPN (ul. Mielżyńskiego 27/29). Adnotacja - odwiedzać koniecznie po zmroku! Tam bowiem poznamy świat czarów i magii w kontekstach historycznym i współczesnym. Będzie też sporo wystaw, poświęconych czartom i wiedźmom.

Dla fanów sztuki nowoczesnej

Znów zaczynamy od Muzeum Narodowego - od godziny 18 możemy obejrzeć tam 10 prac słynnego malarza Edwarda Dwurnika oraz drzeworyt, który w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu przygotował prof. Jan Berdyszak. Później warto przespacerować się do CK Zamek. Tam o godzinie 19 w Sali Pod Zegarem odbędzie się performance Laury Kalauz i Martina Schicka "CMMN SNS PRJCT". Uwaga - wstęp na to wydarzenie wyłącznie za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w kasach Zamku.

Wytrwali mogą po spektaklu odczekać swoje w kolejce na wystawę World Press Photo, tym razem obecną w salach 102. 103 i 104. Mając w pamięci poprzednie Noce Muzeów radzimy jednak przygotować się na stanie w kolejce przez co najmniej godzinę. Mniej cierpliwym proponujemy wycieczkę do Galerii Miejskiej Arsenał (Stary Rynek 5, ekspozycje projektów graficznych studia Temperówka), Galerii Art Stations (ul. Półwiejska 42, Stary Browar - wystawa Gego/Maziarska/Trockel) lub The Blue Door Art Gallery (ul. 3 maja 47), gdzie Studio KB zorganizuje przegląd prac najważniejszych polskich artystów video.

Dla rodzin z dziećmi

Dla nich poznańskie muzea przygotowały w tym roku wyjątkowo dużo atrakcji. Spacer zaczynamy z dwóch miejsc: Muzeum Archidiecezjalnego (Ostrów Tumski, ul. Lubrańskiego 1), gdzie o godzinie 17 rozpocznie się wystawa ilustracji z starych i nowych książek dla dzieci albo z Muzeum Feliksa Nowowiejskiego (al. Wielkopolska 11), w którym również od godziny 17 będzie można nauczyć się robienia prostych instrumentów muzycznych.

O 18 Muzeum Narodowe zaprasza na warsztaty szycia własnych przytulanek. Pół godziny później w tym samym budynku dzieci będą mogły nauczyć się własnoręcznego wykonywania plakietów i medalionów. Tematyczną konkurencją będzie kusić wówczas Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (Stary Rynek 9) - tam z kolei maluchy nauczą się robić ordery. Start również o 18.30.

Bardzo ciekawie zapowiadają się przeznaczone dla najmłodszych ekspozycje całodniowe, bez podziału na konkretne godziny. W Muzeum Archeologicznym (ul. Wodna 27) rodzice i dzieci będa mogli pograć w przeróżnej maści gry planszowe, karciane i fabularne, także te z przeszłości. Będzie również spektakl, opowiadający o grze w szachy za czasów Jana Kochanowskiego. Galeria Lalek Teatru Animacji (al. Niepodległości 14, wejście od parku Fredry) pokaże szereg eksponatów, grywających główne role w lalkowych przedstawieniach Teatru Animacji.

I wreszcie bodaj najbardziej zaskakująca wystawa tegorocznej Nocy, która odbędzie się w poznańskim IPN-ie (ul. Rolna 45a). Ta instytucja nie kojarzy się z wydarzeniami dla małego widza, tymczasem w sobotnie popołudnie poznański IPN odtworzy dzień z życia w PRL. Zobaczymy m.in. stare samochody, dokumenty, ukazujące codzienną pracę w tamtym ustroju a kinomani będą mogli przypomnieć sobie "Misia" (godzina 20) i "Rozmowy Kontrolowane" (22). To świetna lekcja historii współczesnej, zwłaszcza, że dobrym finałem może być wspólna gra planszowa w... kolejkę do sklepu.

Na ostatni przystanek spaceru z pociechami polecamy Muzułmańskie Centrum Kulturalno - Oświatowe przy ul. Biedrzyckiego 11 (Górczyn, pomiędzy ul. Arciszewskiego i Jarochowskiego). Od centrum daleko, ale wybrać się warto - to nowe centrum zaprasza m.in. na uczestnictwo w muzułmańskiej modlitwie oraz wykład, połączony z prezentacją kaligrafii i pisma arabskiego. Start o godzinie 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski