Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik Transatlantyka - dobre kino prawie za darmo

Marcin Kostaszuk, Jacek Sobczyński
Gwiazda Transatlantyka James Cromwell na planie "Babe - świnki z klasą"
Gwiazda Transatlantyka James Cromwell na planie "Babe - świnki z klasą" Archiwum dystrybutora
Nasz przewodnik po filmowej podróży przez Poznań - co i jak wybrać, skąd wzięć bezpłatne wejściówki, gdzie i kiedy spotkać gwiazdy, co dzieje się w poszczególnych lokalizacjach?

Jak wybrać coś dla siebie?
Trudna sprawa, bo w przypadku premier (a jest ich kilkadziesiąt) trzeba często decydować w ciemno.
W dopasowaniu filmu do naszych preferencji pomaga podział programu imprezy na sekcje. Płatna Panorama, to premiery i najciekawsze - zdaniem organizatorów - nowe filmy ze świata. Jako pierwsi w Polsce zobaczymy więc nagradzane np. na festiwalach w Cannes ("Poliss"), Berlinie ("Nawet deszcz") i Sundance ("Happy Happy"). Osobne sekcje będą też poświęcone kinu niemieckiemu i skandynawskiemu. Hitem pierwszej będzie "Trzy" - nowy film reżysera "Pachnidła" Toma Tykwera.
Wracając do pytania: najłatwiej dokonać wyboru, myszkując po festiwalowej stronie www.transatlantyk.org.

Na co wejdę za darmo?
Młodzi ludzie nie mają pieniędzy, a my chcemy, żeby do nas przyszli. Otwieramy na nich festiwal, bez niskich cen zadeklarowana otwartość nie ma sensu, bo nikt nie przyjdzie - deklaruje szef festiwalu. A jak jest w praktyce?
Pokazy w sekcjach Docs, Spotlight, Eko, Art, Rewolucje Arabskie "Wczoraj i Dziś..." oraz Transatlantyk dla dzieci, a także seanse Kina Plenerowego nad Wartą są bezpłatne. Niekiedy potrzebne są bezpłatne wejściówki - będzie je można otrzymać przed seansami, na przykład w informacji Multikina 51.
Także bezpłatne będą wejścia na koncerty i przesłuchania konkursowe w Auli Artis. W tym przypadku trzeba napisać prośbę o rezerwację na adres [email protected].

Kiedy trzeba kupić bilet?
Za wejście na seanse pozostałych sekcji (Transatlantyk Panorama) zapłacimy 10 złotych. Niewiele droższe będą koncerty: od 10 do 40 złotych (gala otwarcia). Najwięcej kosztuje udział w Kinie Kulinarnym: film w pakiecie z kolacją w Hotelu Andersia, to wydatek 120 zł.
Bilety na płatne wydarzenia można kupić w kasie Multikina, a także w salonach Empik oraz na stronie ebilet.pl.

Czy będą gwiazdy i gdzie je spotkać?
Hmmm... Czerwonego dywanu raczej nie przewidziano, choć parę rodzynków się znajdzie.
Na pewno warto spotkać się z Jamesem Cromwellem - specjalistą od ról królów, prezydentów i policjantów, który nominację do Oscara otrzymał za udział w familijnym arcydziele "Babe - świnka z klasą". Inne gwiazdy, to ludzie zza kulis, jak Michael Phillips (producent "Żądła" czy "Taksówkarza"), czy Richard N. Gladstein (producent"Pulp Fiction"). Pasjonaci zapewne dowiedzą się od nich wielu ciekawych faktów o ich ulubionych tytułach. Nie przyjedzie niestety Paul Wesley.

Spotkania z gwiazdami:
James Cromwell - 10 sierpnia: Multikino 51, godz. 11.30 i 13, Stare Koryto Warty, godz. 22. 11 sierpnia: Instytut Rozbitek, godz. 18.30
Michael Phillips - 10 sierpnia: Multikino 51, godz. 19.15, 11 sierpnia, godz. 18.30
Richard N. Gladstein - 6 sierpnia: Stare Koryto Warty, godz. 22, 9 sierpnia: Multikino 51, godz. 19
Zbigniew Rybczyński - 7 sierpnia: Instytut Rozbitek, godz. 13.30

Miejsca festiwalowe
Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51)
Najważniejszy obiekt festiwalu. To tam zobaczymy praktycznie wszystkie festiwalowe pokazy, pogrupowane w kilkanaście sekcji.

Muza (ul. św.Marcin 30)
Kilka premierowych dokumentów, seanse filmów sprzed lat (m.in. "Palacz zwłok", "Zabriskie Point"), pokazy ubiegłorocznych premier (m.in. "Pogorzelisko", "Do szpiku kości"), premiery sekcji Panorama- to wszystko zobaczymy na ekranie poznańskiej Muzy. Ale szczególnie polecamy seanse wieczorne - wtedy przeniesiemy się do lat 50. i 60., oglądając najlepsze z najgorszych filmów świata. Amerykańskie horrory z okresu Zimnej Wojny ("Ludzie Aligatory", "Mózg z planety Arous", "Noc upiorów"), meksykańskie kino Lucha Libre ("Doctor Doom"), kampowe kino akcji ("Faster Pussycat, Kill, Kill") czy "Sex Maniac", którego zakwalifikowanie do jakiejkolwiek szufladki jest niemożliwe - panie i panowie, oto cykl "Udręka i mdłości". Mniam!

Aula Artis (ul. Kutrzeby 10)
To dobre miejsce dla fanów muzyki filmowej. W Auli Artis odbędą się dwa konkursy kompozytorskie (otwarte finały: 10 i 11 sierpnia), warsztaty z Williamem Goldsteinem oraz koncerty Ultimate Paganini (6 sierpnia, godzina 20) i Balanescu Quartet (11 sierpnia, godzina 20)

Pawilon Nowej Gazowni (Chwaliszewo, Stare Koryto Warty)
Tu odbędą się warsztaty dla młodych kompozytorów. Nauczycielami będą Stanisław Syrewicz, Christopher Young, George S. Clinton i Alan Rosenberg.

Pasaż Kultury (Stary Rynek)
Miejsce darmowych pokazów filmów fabularnych, dokumentów i teledysków. Wydarzeniem będzie seans eksperymentalnego obrazu "Day for Night" Coreya Maddena, który odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 21. Warto przygotować poduszki - film trwa aż 12 godzin!

Stare Koryto Warty (Chwaliszewo)
Tam, gdzie jeszcze rok temu stał KontenerArt, podczas Transatlantyku obejrzymy darmowe pokazy znanych filmów (m.in. "W.","Para na życie"). Wydarzeniami będą plenerowe pokazy "Pulp Fiction" z udziałem producenta filmu Richarda N. Gladsteina (6 sierpnia) oraz eksperymentalnego "Life in a Day" (13 sierpnia). Wszystkie seanse rozpoczną się o godzinie 22.

Centrum Rozbitek (Rozbitek)
W pałacu Jana A.P.Kaczmarka zajęcia filmowe poprowadzą Zbigniew Rybczyński, George S. Clinton, Shem Bitterman, Agatha Dominik, Rafał Paczkowski i Jerzy Zieliński.

Delikatesy (Stara Rzeźnia, ul. Garbary 101/111)
Tu po seansach będziemy mogli wybierać się na codzienne koncerty i imprezy, które startować będą o godzinie 21. W programie: Beatfanatic (5 sierpnia), Todd Terje (6 sierpnia), Piękni Chłopcy (7 sierpnia), Los Chiccarrons (8 sierpnia), Mad Mats i Snowman (9 sierpnia), Kitty, Daisy and Lewis (10 sierpnia), DagaDana i Kovvalsky (11 sierpnia).

Co ma pozostać po Transatlantyku?
Dobre wspomnienia miłośników ambitnego kina - to przede wszystkim. - Ideą festiwalu jest pokazywanie rzeczy normalnie nieosiągalnych, łączenie ich ze sobą w unikalną kombinację - mówi Jan A. P. Kaczmarek.
Trzymamy za słowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski