Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny pracownik. Czy ma większe prawa w pracy?

Milena Kochanowska
Niepełnosprawny pracownik. Czy ma większe prawa w pracy?
Niepełnosprawny pracownik. Czy ma większe prawa w pracy? 123rf
Na pytania odpowiada Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

» Chcemy zatrudnić kilka osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy prawo do skróconego czasu pracy lub do dodatkowej przerwy w pracy przysługuje osobie niepełnosprawnej od dnia jej zatrudnienia?
- Tak, ustawa o rehabilitacji mówi, że uprawnienia pracownicze, takie jak: zakaz pracy w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, uprawnienie do dodatkowej przerwy w pracy, prawo do płatnego zwolnienia od pracy przysługują od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wyjątek dotyczy prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który przysługuje po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia osoby do umiarkowanego bądź znacznego stopnia niepełno-sprawności oraz skróconego czasu pracy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem - obowiązuje od dnia przedstawienia zaświadczenia od lekarza.

» Po skierowaniu osoby niepełnosprawnej na wstępne badania lekarskie okazało się, że lekarz wystawił jej zaświadczenie o konieczności stosowania skróconej normy czasu pracy - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchylenia przepisu dotyczące skróconego czasu pracy, pracownik niepełnosprawny powinien pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo?
- Pracodawca do momentu wejścia w życie wyroku TK z 13 czerwca 2013 r. nadal powinien stosować przepisy dotyczące skróconego czasu pracy dla pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy legitymują się odpowiednim zaświadczeniem od lekarza o skróconej normie czasu pracy. Przepis ten traci moc z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w dzienniku ustaw. Od 10 lipca 2014 r. skrócony czas pracy osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie przysługiwał z mocy prawa.

» Czy osoba niepełnosprawna ma prawo do jakiejś dodatkowej przerwy w pracy, prócz tej przewidzianej przepisami kodeksu pracy?
- Tak. Dodatkowa przerwa, wynosi 15 minut i wlicza się ją do czasu pracy.

» Jestem pracodawcą na otwartym rynku pracy. Od przyszłego miesiąca będę zatrudniać kilka osób niepełnosprawnych. Czy muszę zgłosić ten fakt inspekcji pracy?
- Musi pan przystosować stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale nie musi pan się zwracać do inspekcji pracy o wydanie pozytywnej opinii, aby możliwe było zatrudnienie takich osób.

» Czy uzyskam dofinansowanie na niepełnosprawnego emeryta?
- Pracodawcy nie otrzymują już dofinansowania do wynagrodzenia zatrudnionego przez siebie emeryta, który posiada lekki lub umiarkowany stopień niepełnospraw-ności.

» Zatrudniam kilka osób niepełnosprawnych. Czy mogę się starać o uzyskanie dofinansowania do ich wynagrodzenia?
- Tak. Uprawnienie do dofinansowania mają zakłady pracy chronionej. Mogą się starać o nie również pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy, a także ci, zatrudniający większą ich liczbę, jeżeli niepełnosprawni stanowią minimum 6 proc. personelu.

» Chcę zatrudnić osoby niepełnosprawne. Czy będę miał z tego jakieś korzyści?
- Taki pracodawca może się ubiegać, między innymi, o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej i o zwrot kosztów: adaptacji pomieszczeń, zakupu urządzeń ułatwiających niepełnosprawnemu wykonywanie pracy, zatrudnienia asystenta takiej osoby, szkolenia pracownika oraz wyposażenia jego stanowiska pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski