Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedługo Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! W tym roku poznańska impreza przeniesie się do... naszych domów

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
– Tegoroczny program filmowy to niemal 120 tytułów z 35 krajów świata, wśród których prym wiodą produkcje z Belgii i Holandii, choć widzowie trafią również na perełki z Nepalu, Izraela, Korei Południowej czy Iranu. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się filmy krótko- i pełnometrażowe, fabuły i animacje, przeznaczone dla widzów od czwartego roku życia, w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza, przez sześciolatków i ośmiolatków, nastolatków od dwunastego roku życia i widzów dorosłych – zapowiadają organizatorzy festiwalu.
– Tegoroczny program filmowy to niemal 120 tytułów z 35 krajów świata, wśród których prym wiodą produkcje z Belgii i Holandii, choć widzowie trafią również na perełki z Nepalu, Izraela, Korei Południowej czy Iranu. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się filmy krótko- i pełnometrażowe, fabuły i animacje, przeznaczone dla widzów od czwartego roku życia, w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza, przez sześciolatków i ośmiolatków, nastolatków od dwunastego roku życia i widzów dorosłych – zapowiadają organizatorzy festiwalu. materiały prasowe Ale Kino!
W tym roku poznański festiwal Ale Kino! po raz pierwszy w historii odbędzie się online. Choć impreza rozpoczyna się 29 listopada, czyli w dzień, kiedy obostrzenia na kulturę powinny być poluzowane, to organizatorzy postanowili dmuchać na zimne i zapewnić najmłodszym filmową rozrywkę bez konieczności wychodzenia w domu. Program imprezy pęka w szwach!

38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w całości online w dniach od 29 listopada do 6 grudnia. To pierwsza taka sytuacja w niemal 60-letniej historii festiwalu, który nie od dziś określany jest mianem największego w Polsce „filmowego święta małych i młodych widzów”. Zamiast tradycyjnych pokazów w salach kinowych, na dzieci i młodzież będzie czekać mnóstwo seansów oraz spotkań z gośćmi na specjalnej platformie alekino.com.

Filmowe perełki ze wszystkich stron świata
– Tegoroczny program filmowy to niemal 120 tytułów z 35 krajów świata, wśród których prym wiodą produkcje z Belgii i Holandii, choć widzowie trafią również na perełki z Nepalu, Izraela, Korei Południowej czy Iranu. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się filmy krótko- i pełnometrażowe, fabuły i animacje, przeznaczone dla widzów od czwartego roku życia, w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza, przez sześciolatków i ośmiolatków, nastolatków od dwunastego roku życia i widzów dorosłych – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Jednym z hitów tegorocznej edycji festiwalu na pewno będzie polska premiera „Czarnego Młyna” Mariusza Paleja, luźno opartego na książce Marcina Szczygielskiego. Tym razem reżyser opowiada historię Iwo i grupy jego przyjaciół mieszkających w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki…

To jednak zaledwie początek premier w ramach Ale Kino!. Na festiwalu premierowo w Polsce pokazane zostaną też „Siostry. Lato naszych supermocy” Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen, będące trzymającą w napięciu familijną opowieścią o znajdywaniu w sobie tytułowych supermocy, film „Oskar i Lilli” w reżyserii Arasha T. Riahiego o czeczeńskim rodzeństwie szukającym domu w Austrii czy „Szczęściara” (reż. John Sheedy), który jak zapowiadają przedstawiciele festiwalu, jest połączeniem kina... Wesa Andersona z Pippi Pończoszanką!

Relacje międzyludzkie pod lupą

Wydarzenia w ramach programu łączy jedno, ważne przesłanie. – Tematem dominującym w filmach wyselekcjonowanych do programu 38. edycji są szeroko rozumiane relacje międzyludzkie, zwłaszcza te dotyczące stosunków wewnątrzrodzinnych. Widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się życiu bohaterów w całej ich różnorodności: towarzyszyć im w ich radościach i smutkach, obserwować proces podejmowania trudnych decyzji i ich konsekwencji – podkreśla Karolina Kulig, rzeczniczka festiwalu.

Wzorem ubiegłych lat, również tym razem przyznane zostały festiwalowe nagrody – Platynowe i Piłkarskie Koziołki, które odpowiednio powędrują do amsterdamskiej firmy produkcyjnej BosBro (twórców „Całego świata Romy”, „ZigZag Kid” czy „Konika Świętego Mikołaja”) za „nieoceniony wkład w rozwój kina nie tylko w Europie” oraz chilijskiej produkcji „Mój przyjaciel Alexis” w reżyserii Alejandro Fernándeza Almendrasa. Warto dodać, że organizatorzy zapraszają też na kilkadziesiąt zarejestrowanych wcześniej wywiadów i rozmów z reżyserami, scenarzystami i aktorami pojawiającymi się w prezentowanych filmach.

Bilety na wszystkie festiwalowe seanse kosztują 10 zł. Zakupić je można wyłącznie na stronie alekino.com. Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu pokazu z danego bloku godzinowego. Każdy film dostępny jest w czterogodzinnym bloku – jeśli dany blok zaczyna się o godz. 17, to do godziny 21. widzowie mogą rozpoczynać domowy seans.

Więcej informacji o festiwalu na alekino.com – KLIKNIJ TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski