MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wybitny językoznawca, pierwszy dziekan Wydziału Neofilologii UAM. Miał 75 lat

RED
Nie żyje prof. Tadeusz Zgółka. W 1988 r. profesor został pierwszym dziekanem Wydziału Neofilologii UAM
Nie żyje prof. Tadeusz Zgółka. W 1988 r. profesor został pierwszym dziekanem Wydziału Neofilologii UAM Grzegorz Dembiński
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformował w poniedziałek o śmierci prof. dr. hab. Tadeusza Zgółki, wykładowcy na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, językoznawcy i pierwszego dziekana Wydziału Neofilologii UAM. - Było w nim wiele radości, a jednocześnie przeświadczenie, że jesteśmy tu po coś - mówi prof. Jerzy Bralczyk. - Nie był człowiekiem jednowymiarowym. Miał w sobie coś z dawnego sarmaty - z jednej strony swoboda, także intelektualna, a z drugiej strony znajomość pryncypiów. Był dla mnie bardzo ważny - wspomina.

Prof. dr hab. Tadeusz Zgółka urodził się 1 lutego 1945 roku w Rodatyczach. W 1974 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk w zakresie logiki i metodologii nauk. W 1979 r. przeszedł do Instytutu Językoznawstwa, gdzie utworzył Zakład Metodologii Lingwistyki. W tym samym roku otrzymał też stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa ogólnego.
- Każde spotkanie z Tadeuszem Zgółką wiązało się dla mnie nie tylko z satysfakcją spotkania z kimś kogo lubię i cenię jednocześnie, ale także z pewnym pożytkiem, który zawsze temu towarzyszył - wspomina prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca. - Te spotkania były przepełnione radością kontaktu. Choćby typ poczucia humoru, który go cechował - bardzo naturalny, pełen wesołości, a jednocześnie głęboki spotyka się bardzo rzadko. Jednocześnie radości towarzyszyło głębokie przeświadczenie, że jesteśmy po coś.

od 16 lat

Lata 90. przyniosły mu tytuł profesora nauk humanistycznych (1991 r.) oraz tytuł profesora zwyczajnego (1996 r.). Podczas swojej wieloletniej pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza piastował funkcję prodziekana (w latach 1981-85), a od 1982 r. dziekana Wydziału Filologicznego. W 1988 r. prof. Tadeusz Zgółka został pierwszym dziekanem Wydziału Neofilologii.

Profesor działał również poza uczelnią. Był członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Należał też do grona współorganizatorów Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Byłem zdumiony wielością jego aktywności, nie tylko naukowych, ale i społecznych. - mówi prof. Jerzy Bralczyk. - Znaliśmy się wiele lat, a wciąż dowiadywałem się o nim czegoś nowego. To był człowiek, który nie zajmował się nauką tylko po to, by się czegoś dowiedzieć. On to robił po coś. Dzień Języka Polskiego to także jego dzieło. Jedno z rozlicznych. Jego działanie w sprawie dydaktyki czy nauczania, głębia jego wiedzy, jej wieloaspektowość zawsze niesłychanie mi imponowały. . Jednocześnie potrafił być przyjacielem. Pamiętam wiele sytuacji, w których mi pomagał. Jego serdeczność, a także pewien rodzaj otwartości były dla mnie bardzo ważne – podkreśla.

Ale jak mówi Jerzy Bralczyk, prof. Tadeusz Zgółka miał swoje miejsce w świadomości społecznej. – Ten fakt świadczy jak bardzo był potrzebny – mówi - Był z jednej strony międzynarodowy i ogólnopolski, z drugiej strony bardzo lokalny. Już na zawsze Poznań będzie mi się kojarzył z nim.

Czytaj też: Wesołych świąt, czyli od spojrzenia w oczy po esemes

Prof. dr hab. Tadeusz Zgółka zmarł w poniedziałek, 26 kwietnia.

- Rodzinie i przyjaciołom Pana Profesora składamy najszczersze wyrazy wsparcia - przekazali przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj też: Jakie słowa są dla dzieci najważniejsze? Świat w dziecięcych słowach

ZOBACZ TEŻ:

W najbliższą środę rząd ogłosi plany luzowania obostrzeń na najbliższe tygodnie. - To będzie plan na cały maj - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Czego się możemy spodziewać? Przede wszystkim decyzji w sprawie noszenia maseczek, otwarcia szkół, działalności galerii handlowych i restauracji, organizacji przyjęć weselnych i komunijnych, otwierania obiektów sportowych, a także kin i teatrów. Na pewno jednak obostrzenia nie będą wprowadzanie jednocześnie we wszystkich regionach. Najnowszy plan rządu zakłada łagodzenie restrykcji tylko tam, gdzie liczba zakażeń spada, a jednocześnie nie brakuje wolnych łóżek w szpitalach i wolnych respiratorów. Na razie w 11 takich województwach rząd zgodził się na naukę hybrydową dzieci z klas I-III oraz otwarcie galerii handlowych, a także salonów fryzjerskich i kosmetycznych.Co może się zmienić od maja? Zobacz plany rządu na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Rząd szykuje nowe zmiany obostrzeń. Oto plany na maj. Co będ...

W maseczce jest bezpieczniej niż bez niej, dlatego warto nosić ją wszędzie. Ale gdy mamy jej już dość, możemy znaleźć takie miejsca, w których nie są one obowiązkowe. Oczywiście bez maseczki możemy poruszać się po własnym domu, czy w czasie podróży prywatnym samochodem. Czy tylko te miejsca są na liście rządowego rozporządzenia, które określa gdzie za brak maseczki nie zostaniemy ukarani mandatem? Nie! Takich miejsc jest w sumie 10. Zobacz na kolejnych slajdach, gdzie - zgodnie z obecnymi przepisami - nie musisz mieć maseczki ani w inny sposób zasłaniać twarzy. Posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

10 miejsc, gdzie nie musisz nosić maseczki - tu nie dostanie...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski