Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie potrzeba nam ustawy, poznańska metropolia od lat powstaje sama

Norbert Kowalski
Grzegorz Dembiński
O jej utworzeniu mówi się już od lat, lecz dopiero teraz Metropolia Poznań rzeczywiście zaczyna funkcjonować. Jednak żeby mogła ostatecznie się rozwinąć, podstawą muszą być działania oddolne, a nie z góry narzucona ustawa.

Poznań jest pierwszym miastem, gdzie udało się zrealizować oddolny model tworzenia metropolii. Do tej pory nigdzie w kraju to nie wychodziło. Tymczasem w Poznaniu to sami samorządowcy podjęli inicjatywę, nie oglądając się na obiecane ustawy. Poznań, powiat i gminy idą mozolną drogą, ale ona przynosi efekty - przekonuje prof. Tomasz Kaczmarek, dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych UAM.

O tym, że poznańska metropolia już się tworzy, przekonują również politycy z różnych partii oraz władze samorządowe. Mimo że o konieczności ścisłej współpracy Poznania z okolicznymi gminami mówiło się już od lat, dopiero od niedawna metropolia poznańska rzeczywiście staje się faktem. Żeby to się utrzymało, potrzeba dalej przede wszystkim dobrych chęci i zaangażowania, zarówno ze strony władz Poznania, jak i okolicznych gmin.

Dzisiaj w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie projektu o Poznańskim Związku Metropolitalnym. Została ona przygotowana przez polityków Nowoczesnej, którzy uważają, że ustawa znacząco ułatwiłaby powstanie poznańskiej metropolii. - Ta ustawa nie narzucałaby z góry konieczności stworzenia związku metropolitalnego, ale dawałaby taką możliwość prawną. Decyzję o jego ewentualnym utworzeniu i przystąpieniu do niego podejmowałyby same samorządy - mówi Paweł Adamów z wielkopolskiej Nowoczesnej.

Przedstawiciele Nowoczesnej są przekonani, że chociaż oddolny proces budowy poznańskiej metropolii już trwa, bez uchwalenia ustawy zajmie on więcej czasu i nie pozwoli wykorzystać wszystkich możliwości związanych ze sformalizowaniem metropolii. - Gdyby powstał Poznański Związek Metropolitalny, to pięć procent podatku od osób fizycznych co roku pozostawałoby do dyspozycji związku, a nie trafiałoby do Skarbu Państwa. Rocznie byłoby to ok. 140 mln zł - wylicza Paweł Adamów.

To nie jest cały artykuł. Więcej przeczytasz w Serwisie Plus: Poznańska metropolia od lat powstaje sama

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski