Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie mieliście o tym pojęcia! Oto 10 zaskakujących ciekawostek o telewizji. 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Telewizji

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Telewizji. Z tej okazji prezentujemy 10 ciekawostek o telewizji i telewizorach. O wielu z nich na pewno nie mieliście pojęcia!Przejdź do galerii i sprawdź >>>
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Telewizji. Z tej okazji prezentujemy 10 ciekawostek o telewizji i telewizorach. O wielu z nich na pewno nie mieliście pojęcia!Przejdź do galerii i sprawdź >>>Pexels/KoolShooters
Telewizja jest passe? Okazuje się, że nie. Tylko 3 procent gospodarstw domowych w Polsce nie posiada telewizorów, a telewizja jest najbardziej wpływowym medium. 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Telewizji. Z tej okazji prezentujemy 10 ciekawostek o telewizji i telewizorach. O wielu z nich na pewno nie mieliście pojęcia!

Spis treści

Kiedy powstała telewizja?

Pierwsza transmisja telewizyjna odbyła się w 1926 roku w Londynie. Była to transmisja twarzy 40 naukowców z Royal Institution. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze. Twórcą obu wynalazków był John Logie Baird. Prawdziwą popularność telewizja uzyskała po II wojnie światowej. Według danych szwajcarskiego departamentu poczty w 1960 r. było na świecie zarejestrowanych ok. 86 mln odbiorników telewizyjnych. W 1989 roku w Japonii uruchomiono pierwszą na świecie telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV) pod nazwami MUSE oraz Hi-Vision.

Historia telewizji w Polsce

Początki telewizji w Polsce datuje się na 1938 rok, kiedy w Warszawie została uruchomiona pierwsza eksperymentalna stacja telewizyjna. Była to stacja telewizji publicznej, której program nadawany jest obecnie pod nazwą TVP1. Prywatne stacje telewizyjne w Polsce zaczęły powstawać na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jako pierwsze funkcjonowanie rozpoczęły prywatne stacje telewizyjne o zasięgu lokalnym. Pierwszą komercyjną stacją telewizyjną w Polsce, a zarazem w byłych krajach komunistycznych, była lokalna PTV Echo działająca od 6 lutego 1990 do 8 marca 1995 we Wrocławiu.

Z kolei pierwszym kanałem o zasięgu ponadregionalnym był Polsat, założony 5 grudnia 1992 przez Zygmunta Solorza. Kolejnymi prywatnymi stacjami były: Polonia 1 i ATV - Krajowa Telewizja Kablowa - obydwie założone w 1993 roku. Obecnie na rynku polskim działa blisko 200 polskojęzycznych stacji telewizyjnych o zasięgu ogólnokrajowym nadawanych głównie drogą satelitarną i kablową, z których dominująca część posiada charakter kanałów tematycznych.

Nie mieliście o tym pojęcia! Oto 10 ciekawostek o telewizji:

Telewizja teraz

Aktualnie telewizja przeżywa swój złoty okres. Świadczy o tym wielość formatów, rozkwit telewizji na wielu ekranach, wysokobudżetowe seriale i filmy tworzone pod mały ekran. Telewizja nadal pozostaje najbardziej wpływowym medium, a w Polsce - według ostatnich dostępnych badań - zaledwie 3,3% (IQS, 2015) gospodarstw domowych nie posiada telewizorów.

Jaka jest przyszłość telewizji?

Dużą zmianą dla branży TV będzie wprowadzenie nowego standardu superszybkiej sieci 5G. Ogromna prędkość i możliwość przesyłania dużych ilości danych spowoduje jeszcze silniejsze przejście na mobile, więcej wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości czy możliwość prowadzenia transmisji na żywo w wirtualnej rzeczywistości.

21 listopada to Światowy Dzień Telewizji

Światowy Dzień Telewizji to coroczne święto obchodzone 21 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 51/205 z 17 grudnia 1996) i upamiętniające obrady pierwszego Światowego Forum Telewizji, które odbyło się w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ, w 1996 roku.

Obchody mają być okazją do przybliżenia historii telewizji i możliwości jakie ze sobą niesie oraz jaki wywiera wpływ na życie społeczeństwa, przyczyniając się do postępu i poprawy warunków życia wszystkich ludzi na świecie, a także okazją do omówienia zagrożeń, jakie wiążą się z jej oglądalnością.

Nie mieliście o tym pojęcia! Poznaj 10 zaskakujących ciekawostek o telewizji:

źródło: wikipedia

U starszych osób mogą wywołać nostalgię, u młodszych zażenowanie, ale wielu na pewno rozbawią. Reklamy telewizyjne z końca XX i początku XXI wieku były nieraz prawdziwymi dziełami sztuki. Teksty, które w nich słyszeliśmy są już kultowe! "Ruchy kluchy leniwe", "Ojciec prać? Prać", "To nie ja, to moja Schauma". Pamiętasz wszystkie? Zobacz reklamy sprzed lat -->

"To nie ja, to moja Schauma" pamiętasz te reklamy? Wywołują ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski