Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nazwa nowego ronda: Głosy na Kasznicę, Stuligrosza i Rondo Dworcowe [ZDJĘCIA]

Marcin Idczak
Propozycję nazwania ronda przekażemy radnym
Propozycję nazwania ronda przekażemy radnym Paweł Miecznik
Otrzymaliśmy już ponad pół tysiąca zgłoszeń w sprawie nazwy nowego ronda, które powstaje przy dworcu. Najwięcej głosów jest na Stanisława Kasznicę i Stefana Stuligrosza. Na trzecim miejscu plasuje się Rondo Dworcowe.

Dzięki głosom Czytelników Głosu Wielkopolskiego chcemy przygotować projekt uchwały do rady miasta w sprawie nazwania ronda budowanego przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym (Dworzec Główny PKP). Projekt zostanie przedłożony radnym, którzy to decydują o nazwach ulic w Poznaniu.

Polecamy: Rondo im. Lecha Kaczyńskiego powstanie w Poznaniu?

Do tej pory przyjęliśmy ponad 500 zgłoszeń. Najwięcej bo 170 dotyczy Stanisława Kasznicy. To związany z Poznaniem (tutaj kończył szkoły) ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych. Jego kandydatura zaczęła dominować po tym jak na jednym z portali kibicowskich pojawiła się informacja, by oddawać na niego głosy. Można przypuszczać, że ze 150 propozycji dotyczących Kasznicy pochodzi od kibiców Lecha Poznań. Co warto podkreślenia, w informacji zachęcającej do głosowania na dowódcę NSZ podano również odnośnik do wikipedii, tak by chcący zagłosować na Kasznicę mogli przybliżyć sobie jego sylwetkę.

Na drugim miejscu znajduje się Stefan Stuligrosz. By, upamiętnić jednego z najbardziej znanych na świecie muzyków z Poznania, zagłosowało już ponad 150 osób. Wśród nich jest między inny Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta Poznania. Właśnie na Stuligrosza przychodzi najwięcej zgłoszeń telefonicznych.

Czytaj też: W Swarzędzu mają rondo im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej!

Trzecie miejsce zajmuje nazwa Rondo Dworcowe. - Tak, by wszyscy wiedzieli, gdzie trzeba wysiąść, by dostać się na dworzec PKP - tłumaczy Anna Skowron, która przysłała głos na taką nazwę.

Głosy zbieramy jeszcze przez dwa tygodnie. Później będzie można głosować na najpopularniejsze trzy nazwy. Jedna lub dwie (w zależności od ilości głosów) z nich zostaną przekazane radnym.

Jak zgłaszać propozycje
Przez najbliższe dwa tygodnie przyjmujemy zgłoszenia propozycji nazwy. Przekażemy je radzie miasta.
Wraz z krótkim uzasadnieniem prosimy je przesyłać mailowo na adres [email protected]. Listownie: Marcin Idczak, ul. Grunwaldzka 19, 60-782 Poznań, lub telefonicznie w poniedziałki (10.00-11.00) 61 869 42 21.

Stanisław Kasznica
(urodzony 25.07.1908 we Lwowie, zmarł 12.05.1948 w Warszawie). Ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych. Po I wojnie światowej wraz z rodziną przeprowadził się do Poznania. Uczęszczał do liceum (Marcinka). Później studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim. W 1939 roku walczył pod Bzurą i w obronie Warszawy. W październiku 1939 roku wstąpił do konspiracji. Po wojnie był założyciele między innymi Armii Podziemnej. Aresztowany, po torturach, został skazany na śmierć, Wyrok wykonano, a jego ciało obrano w mundur wermachtu i wrzucono do zbiorowej mogiły. Zidentyfikowano je w 2012 roku na podstawie badań DNA.

Stefan Stuligrosz
(urodzony 26.08.1920 w Poznaniu, zmarł 15.06.2012 w Puszczykowie. Jednej z najbardziej znanych na świecie kompozytorów i prowadzących chóry, Kawaler Orderu Orła Białego. W 1945 roku założył chór zwany Poznańskimi Słowikami. Prowadzony przez niego chór zdobywał nagrody na wielu konkursach. Za swoją działalność uhonorowano go między inny symbolicznymi kluczami do Nowego Jorku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski