Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 7 razy więcej za prąd! Wysokie rachunki w szpitalach w Poznaniu. Jak lecznice szukają oszczędności?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Przedstawiciele szpitali podkreślają, że starają się znaleźć oszczędności.
Przedstawiciele szpitali podkreślają, że starają się znaleźć oszczędności. Pixabay
Nawet 7 razy więcej zapłacą za energię niektóre szpitale w Poznaniu. Wysokie koszty dotyczą wszystkich. Ale jak radzą sobie z nimi ci, którzy muszą ratować ludzkie życie?

Ostatnio głośno było o sprawie pacjentów Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, którzy nie mogli oglądać w szpitalu telewizji. Dyrekcja placówki w rozmowie z portalem epoznan.pl tłumaczyła się 7-krotnym wzrostem kosztów energii.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w innych poznańskich szpitalach i jak radzą sobie z tym problemem. Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że z podobnymi kosztami w przyszłym roku będzie mierzyć się Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny, w którym już teraz koszty energii wzrosły 5-krotnie. W Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego odnotowano wzrost o około 374 proc.

- Koszt energii elektrycznej za 1MWh w lutym wynosił 301,77 zł brutto, natomiast w październiku 1939,35 brutto - informuje z kolei Konrad Napierała, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego.

Przedstawiciele szpitali podkreślają, że starają się znaleźć oszczędności. W wielu z nich trwa obecnie wymiana oświetlenia na ledowe lub z czujnikami ruchu, w innych montowane są panele fotowoltaiczne. W żadnym nie wprowadzono ograniczeń w ogrzewaniu. Żadna z placówek nie wyłącza też telewizorów.

- Niestety ilość energii elektrycznej pobranej na potrzeby bytowe jest znikoma w stosunku do ilości wykorzystanej w procesach technologicznych, w tym na potrzeby wentylacji, klimatyzacji oraz niezbędnej do zasilania sprzętu i aparatury medycznej. Jest to obszar, którego nie możemy ograniczyć w taki sposób, aby przy tak znacznych podwyżkach cen przyniósł wymierny skutek w postaci widocznego obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej - mówi Małgorzata Kolczyńska, rzeczniczka Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski