Człowiek Roku 2016: Charytatywnie pomagają i edukują

  Człowiek Roku 2016: Charytatywnie pomagają i edukują

  Marta Danielewicz, Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Stanisław Rakowski (SMS o treści CZR.121)

  Stanisław Rakowski (SMS o treści CZR.121)

  Rozpoczynamy prezentację kandydatów do tytułu Człowiek Roku 2016. Na kolejnych czekamy jeszcze do 18 stycznia - mail: plebiscyt@glos.com.
  Stanisław Rakowski (SMS o treści CZR.121)

  Stanisław Rakowski (SMS o treści CZR.121)

  Katastrofa ekologiczna w Warcie, która miała miejsce 23 października 2015 roku, odbiła się głośnym echem w całej Wielkopolsce. W wyniku wlania do rzeki toksycznej substancji posnęło kilka ton ryb. Odpowiednie służby zajęły się poszukiwaniem winnego, natomiast inni postanowili nie czekać na wydanie wyroku, a zająć się odbudową życia w Warcie. Jednym z takich aktywistów był Sebastian Staśkiewicz (SMS o treści CZR.124), prezes Fundacji Ratuj Ryby, który zorganizował w 2016 roku wielkie zarybienie rzeki, a wcześniej uczestniczył w odławianiu martwych okazów. Dziś, rok po zatruciu rzeki, w Warcie pływa milion zdrowych ryb. Sebastian ma jednak plan na kolejne akcje ożywiające rzekę.

  Zobacz jak głosować: Człowiek Roku 2016: Głosujmy na wyjątkowych Wielkopolan!  - Rzeka ma łączyć, zwłaszcza że wszyscy jesteśmy jej użytkownikami i powinniśmy o nią dbać. Dlatego cieszę się, że do akcji zarybiania rzeki włączyły się poznańskie szkoły, powiat, wielkopolskie firmy, Polski Związek Wędkarski -opowiada Staśkie-wicz.

  Nim jednak udało się zarybić Wartę, minęło wiele miesięcy starań, wypisywania wniosków o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. - W planach mamy kolejne zarybianie, prawdopodobnie wczesną jesienią. Aktualnie poszukuję sponsorów, którzy pomogą zasiedlić zbudowane już gniazda sandaczy - tłumaczy. Dodatkowo Staśkiewicz prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. - Chciałbym też podjąć współpracę z domami dziecka. To ważne, by od małego uczyć wrażliwości na przyrodę - tłumaczy kandydat.

  Wiele o wrażliwości wie Stanisław Rakowski (SMS o treści CZR.121) - lokalny artysta z Naramowic, który swego czasu wymalował dwie poznańskie szkoły. W ten sposób uczy podopiecznych placówek wrażliwości na sztukę. Dzięki niemu uczniowie poznają też poznańskie i wielkopolskie miejsca - jak rezerwat przyrody Żurawiniec czy wielkopolskie lasy i parki, a także historię.

  - W szkole podstawowej na os. Władysława Łokietka na ścianie jest Łokietek. Czemu zacząłem malować na ścianach? Bo dają więcej możliwości niż płótno. Nie ograniczają. Głównie maluję krajobrazy, pejzaże, ale też wydarzenia historyczne - mówi.

  Malarstwo to dla Stanisława Rakowskiego hobby, którym zajmuje się głównie wieczorami. Jego prace służą jednak wyższym celom. Często wystawiane są na aukcjach charytatywnych. Tak będzie i w tym roku. - Zamierzam kilka swoich obrazów, podobnie jak w 2016 roku, przekazać na licytację WOŚP - opowiada.

  Czy znajdzie czas na ozdobienie kolejnych szkół? - Oczywiście - zapewnia malarz.

  Jak głosować?
  • Głosowanie odbywa się wyłącznie w formie SMS. W etapie lokalnym trwa do 31 stycznia.
  • Według wzoru wysyłamy SMS na numer 72355 o treści CZR.X na wybranego kandydata, gdzie „X” jest indywidualnym numerem przypisanym do każdej z nominowanych osób. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT.
  • Każdy może wysłać dowolną liczbę SMS-ów. Za jeden wysłany SMS otrzymujemy jeden kod do e-wydania „Głosu Wielkopolskiego”.
  • Do 18 stycznia czekamy jeszcze na zgłoszenia kolejnych kandydatów do tytułu Człowiek Roku 2016.
  • Zgłoszenia można wysyłać e-mailem pod adres: plebiscyt@glos.com. Muszą one zawierać imię i nazwisko osoby zgłaszanej wraz z telefonicznym numerem kontaktowym, powiat, imię i nazwisko osoby nominującej (oba numery telefonów wyłącznie do wiadomości redakcji), szczegółowe uzasadnienie nominacji za rok 2016 i, o ile to możliwe, zdjęcie kandydata.
  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo