Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Poznaniu. Przyłącz się - przyjdź pod pomnik Mickiewicza!

SDR
Pod pomnikiem Adama Mickiewicza na placu przed Uniwersytetem w sobotę o godzinie 14 rozpocznie się pierwsze czytanie "Pana Tadeusza"
Pod pomnikiem Adama Mickiewicza na placu przed Uniwersytetem w sobotę o godzinie 14 rozpocznie się pierwsze czytanie "Pana Tadeusza" archiwum polskapresse
Idea Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby Polacy na placach i ulicach głośno czytali epopeję narodową jest fantastyczna. W Poznaniu jednak nie całkiem nowa. W latach 90. Ubiegłego stulecia w zawsze w sierpniu przy kościele pod wezwaniem św. Marcina wokół cokołu na którym stał pierwszy pomnik wieszcza na ziemiach polskich wybitni aktorzy czytali strofy Mickiewicza.

Pomysł Prezydenta RP trafił więc na podatny grunt i w najbliższa sobotę odbędą się w Poznaniu dwa czytania.

Pod pomnikiem Adama Mickiewicza na placu przed Uniwersytetem o godzinie 14 "Zosia" i "Tadeusz" obsypią wieszcza kwiatkami. A Radosław Elis (aktor Teatru Nowego w Poznaniu ) wygłosi Inwokację. Potem Dariusz Jaworski przeczyta początek z księgi VII, w której wspomniana jest Wielkopolska. Dalszy ciąg tej księgi będą czytać: senator Jadwiga Rotnicka i poseł Rafał Grupiński. Senator Marek Ziółkowski wybrał fragment Księgi IX, która zna na pamięć od dzieciństwa.

Poznaniacy, jeśli chcecie dołączyć do tego zacnego grona lektorów, przyjdźcie na pod pomnik ze swoim domowym egzemplarzem i przeczytajcie ulubiony kawałek.

Czytanie zakończy prezentacja fragmentów "pana Tadeusza" po poznańsku, pióra Lecha Konopińskiego czyli "Pón Tadeja i mrówy" w interpretacji Danieli Popławskiej i Michała Grudzińskiego, aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.
Oprawę muzyczną przygotowują: Dziecięca Orkiestra i Chór Poznańskiej Szkoły Muzycznej nr 1 im. Henryka Wieniawskiego pod kierunkiem Anny i Jacka Pawełczaków oraz wibrafonista Piotr Sółkowski.

Druga odsłona "Narodowego czytania" rozpocznie się o godzinie 18 mszą świętą w intencji poległych w kampanii 1812 roku oraz za spokój duszy Adama Mickiewicza. Odprawi ją ks. Prałat Czesław Grzelak w kościele pw. Św. Marcina.
Po mszy świętej na dziedzińcu przed kościołem fragmenty XII Księgi czytać będą Maja Hirsch i Jacek Braciak.

Pamięć o Mickiewiczu w Wielkopolsce jest ciągle żywa. Tu podczas pobytu w dworach ziemiańskich zrodził się pomysł na napisanie "Pana Tadeusza".

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski