MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsi najdłużej czekają na pieniądze

Redakcja
Najmniejsi najdłużej czekają na pieniądze
Najmniejsi najdłużej czekają na pieniądze
Im większa firma, tym krócej czeka na zapłatę faktur - wynika z raportu sporządzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

Od początku roku w większości firm okres oczekiwania na pieniądze wyraźnie się skrócił. W pierwszym kwartale 2015 roku małe firmy czekały na pieniądze średnio 3 miesiące i 6 dni, średnie 2 miesiące i 18 dni, a duże 2 miesiące i 15 dni.Powód do narzekania mają jedynie przedstawiciele najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. W ich przypadku kontrahenci spóźniają się z płatnościami bardziej niż w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Takie przedsiębiorstwa, aby otrzymać zapłatę musiały poczekać średnio 4 miesiące.

- Tylko w tej grupie przedsiębiorców wydłużył się średni termin oczekiwania na zapłatę do 4 miesięcy, podczas gdy w całej gospodarce jest on o 2 tygodnie krótszy - mówi Adam Łącki,   prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - To niestety konsekwencja słabej pozycji najmniejszych firm w kontaktach z dużymi kontrahentami, ale też i mniejszej staranności w doborze klientów. Pocieszające jest to, że małe firmy, które do niedawna były w podobnej sytuacji, coraz większą wagę przywiązują do tego z kim kooperują i konsumują wynikające stąd korzyści - podkreśla.

Poprawa koniunktury i idący w ślad za nią krótszy okres oczekiwania na uregulowanie płatności sprawił, że zmalał także odsetek firm wskazujących, że zatory płatnicze stanowią dla nich barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Mimo to właściciele firm, dla których ten problem wciąż istnieje  stanowią aż 52 proc. wszystkich polskich przedsiębiorstw.
Najczęściej wskazywaną przez nich konsekwencją zbyt długiego oczekiwania na pieniądze było niepłacenie innym przedsiębiorcom oraz wstrzymywanie inwestycji. Na pierwszą barierę wskazywało 31,4 proc.  przedsiębiorców, na drugą 27,2 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski