MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi Wielkopolanie mogą liczyć na pomoc psychologów i terapeutów. 14 poradni już działa, a NFZ uruchomił konkurs na trzy kolejne

RED.
Jak podkreślają eksperci, pandemia spowodowała, że także najmłodsi pacjenci borykają się z problemami i potrzebują pomocy psychologów i terapeutów.
Jak podkreślają eksperci, pandemia spowodowała, że także najmłodsi pacjenci borykają się z problemami i potrzebują pomocy psychologów i terapeutów. pixabay.com
W Wielkopolsce działa już 14 poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Niebawem do tej listy dołączą trzy kolejne placówki. To miejsca, w których najmłodsi pacjenci mogą liczyć na pomoc, która okazuje się szczególnie potrzebna w czasie pandemii.

22 marca rozpoczną działalność dwie nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży – w Lesznie i podpoznańskim Luboniu. Dzięki temu na terenie Wielkopolski już 14 placówek będzie bezpłatnie udzielać pomocy potrzebującym.

To jednak nie wszystko. Wielkopolski NFZ ogłosił konkurs na kolejne trzy poradnie, które będą działać na terenie grup powiatów: pilskiego i złotowskiego; gostyńskiego i rawickiego; jarocińskiego i średzkiego.

– Kluczowe jest dla nas, żeby dzieci i młodzież mogły otrzymać szybką pomoc, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Chcemy, żeby młodzi pacjenci i ich opiekunowie wiedzieli, że mogą bezpłatnie skorzystać z takich świadczeń

– tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Wszystkie poradnie udzielają świadczeń na pierwszym z trzech poziomów referencyjnych obowiązującego od kwietnia 2020 r. modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oznacza to pomoc młodym pacjentom udzielaną przez psychologów i terapeutów w lokalnych poradniach.

– W takiej poradni pracują co najmniej cztery osoby – psychologowie i terapeuci. Co ważne – w zespole tym nie psychiatry. Do jego poradni trafia się na drugim poziomie opieki, jeśli niewystarczająca okaże się pomoc psychologa i terapeuty – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz.

Jak podkreślają eksperci, pandemia spowodowała, że także najmłodsi pacjenci borykają się z problemami i potrzebują pomocy psychologów i terapeutów.

– Dzisiejsza sytuacja epidemiczna szczególnie negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. To właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na negatywne skutki izolacji i destabilizacji naszego życia. Ograniczenie bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i przeniesienie wielu sfer życia do Internetu silnie i negatywnie wpływa na dzieci i młodzież oraz relacje w systemie rodzinnym, których przejawem są m. in. zaburzenia lękowe, depresyjne, zaburzenia zachowania i emocji, samookaleczenia czy zaburzenia więzi najmłodszych

– mówi Agata Zabor-Babczyszyn, kierownik Poradni Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere.

Wśród świadczeń, których udzielają poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży są m.in. porada psychologiczna; sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej; porada domowa czy wizyta środowiskowa.

Szukasz dobrej położnej w Poznaniu? Zobacz ranking 15 położnych polecanych przez największą liczbę pacjentek korzystających z serwisu ZnanyLekarz.pl. Publikujemy nazwiska, adresy ich gabinetów, a także ceny wybranych usług. Sprawdź ranking --->

TOP 15 położnych w Poznaniu - zobacz ranking na podstawie op...

Pełna lista funkcjonujących już poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży:

  • Centrum Medyczne Multimed przyjmujące w czterech punktach. Dla powiatów krotoszyńskiego i ostrowskiego przy ul. Lotniczej 24 w Ostrowie Wielkopolskim; dla powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i Kalisza przy ul. Majkowskiej 13A w Kaliszu; dla powiatów kolskiego i tureckiego przy ul. Józefa Poniatowskiego 25 w Kole (nr tel. 578 878 000) oraz dla powiatów konińskiego, słupeckiego i Konina przy ul. Wojska Polskiego 33 w Koninie (nr tel. 63 244 43 95).
  • Log-Med przy ul. Granicznej 1B w Gnieźnie dla powiatów: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego.
  • NZOZ ZPS „Termedica” na os. Bolesława Chrobrego 101 w Poznaniu.
  • Gabinety Lekarskie Medicor przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4 w Poznaniu.
  • Medicor obsługuje również poradnię przy ul. Bączkowskiego 3 w Kościanie dla powiatów: grodziskiego, kościańskiego i śremskiego.
  • Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere przyjmujące w trzech punktach. Przy ul. Stanisława Staszica 39 w Obornikach dla powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i obornickiego; w Nowym Tomyślu na os. Stefana Batorego 53 (obejmuje opieką powiaty: międzychodzki, nowotomyski, szamotulski), nr kontaktowy: 574 490 585 i przy ul. Powstańców Wielkopolskich 31 w Ostrzeszowie (obejmuje opieką powiaty: kępiński i ostrzeszowski), nr tel. 62 730 38 75.
  • Instytut Psychoedukacji przy ul. Piaski 8 w Swarzędzu (obejmuje opieką obszar powiatu poznańskiego). Nr kontaktowy: 536 426 436.
  • Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży przy ul. Dworcowej 1 w Luboniu (obejmuje obszar powiatu poznańskiego bez Swarzędza). (od 22 marca)
  • Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży przy ul. Słowiańskiej 53A/2 w Lesznie (obejmuje obszar Leszna, powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego). (od 22 marca)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski