Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej znana historia z dymkiem

Agnieszka Gonczar
Prace Sany Sabyrgaliyev zobaczymy w CK Zamek
Prace Sany Sabyrgaliyev zobaczymy w CK Zamek Archiwum artystki
Komiks - wspaniałe dziecko popkultury wciąż zadziwia różnorodną formą i inspiruje pokolenia twórców na całym świecie. Każdy miłośnik tej sztuki powinien w najbliższych dniach przybyć do Poznania, gdzie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura.

W programie imprezy znajdziemy nie tylko wystawy najlepszych twórców z Europy Środkowej, ale także konferencje, targi i pokazy filmów. - Takie problemowe przedstawianie poszczególnych "komiksografii" środkowoeuropejskich ma na celu ukazanie bogactwa form i motywów, jakie wytworzyła w swojej przeszło stuletniej historii sztuka komiksu. Postrzegamy komiks jako ważne i cenne źródło wiedzy o poglądach i postawach współczesnych społeczności - mówi Michał Słomka, koordynator projektu.

Na szczególną uwagę zasługuje siedem międzynarodowych wystaw, wśród których znajdziemy m.in. serie wystaw "Poznańskie profile komiksowe", a także ciekawie zapowiadającą się wystawę w CK Zamek. Zostanie na niej zaprezentowana liga młodego pokolenia artystek komiksowych z Europy Środkowej. Swoje prace pokaże ponad piętnaście rysowniczek z dziesięciu krajów. Na uwagę zasługuje także wystawa "45-89. Komiks za żelazną kurtyną", na której zobaczymy komiks sprzed 1989 roku. Obok każdej z prezentacji będzie można przeczytać o wydarzeniach historyczno-społecznych, w czasie których dzieło powstało.

Ale to nie wszystko. Dla każdego kto do tej pory jedynie marzył o spotkaniu swoich idoli stanie się to możliwe dzięki warsztatom w Akademii Komiksu. W ciągu trzech dni będzie można ćwiczyć warsztat pod okiem zawodowych autorów komiksu. Dodatkowo w kinie Muza odbędzie się przegląd filmów francuskiego rysownika Enki Bilala oraz pokaz filmów dokumentalnych o zjawiskach kultury komiksowej.

Program festiwalu

Poznańskie profile komiksowe:
1 lutego - godzina 20, Filip Bąk, U Honzika (ul. Ratajczaka 26)
2 lutego - godzina 20, Jakub Maślanka, Dragon (ul. Zamkowa 3)
3 lutego - godzina 20, Joanna Wolska, Księgarnia Bookarest
(ul. Półwiejska 42)
4 lutego - godzina 18, Ada Buchholc, Cafe Gazeta (ul. 27 Grudnia 3)

Wystawy tematyczne:
4 lutego - godzina 12, "Kadrowana rzeczywistość/rozrysowana wyobraźnia", Biblioteka Uniwersytecka (ul. Ratajczaka 38/40)
godzina 19, "Sztuka komiksu - komiksowość w sztuce", Galeria Starter (ul. Dąbrowskiego 33)

5 lutego - godzina 17, "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie", Art Muza Cafe / Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
godzina 18, "Komiks kobiecy z Europy Środkowej", CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82)
godzina 19, "45-89. Komiks za żelazną kurtyną", Alaxandar Zograf "Życie pod sankcjami", Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)
godzina 20, Alexandru Ciubotariu "Fight of styles", Stary Browar (ul. Półwiejska 32)

Szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej www.ligatura.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski