Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda "Silesius" 2019 dla Adama Kaczanowskiego. "Cele" Poetycką Książką Roku

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Justyna Sobolewska z jury Nagrody „Silesius” przyznała, że „Cele” poznańskiego poety to „spójny poemat zbudowany z małych obrazów o świecie, który wypadł z torów”.
Justyna Sobolewska z jury Nagrody „Silesius” przyznała, że „Cele” poznańskiego poety to „spójny poemat zbudowany z małych obrazów o świecie, który wypadł z torów”. materiały prasowe
Tym razem Wrocławską Nagrodę Literacką „Silesius” otrzymał poznański poeta Adam Kaczanowski. Kapituła doceniła go za ostatni tom pod tytułem „Cele”, wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W kategorii „Poetycka książka roku” nominowano aż siedem książek, wybranych z 151 zakwalifikowanych tytułów. Co ciekawe, aż pięć z nich ukazało się nakładem właśnie poznańskiej WBPiCAK – oprócz dzieła Adama Kaczanowskiego, doceniono również tomy wierszy autorstwa Tomasza Bąka, Kamili Janiak, Aldony Kopkiewicz i Małgorzaty Lebdy.

Justyna Sobolewska z jury Nagrody „Silesius” przyznała, że „Cele” poznańskiego poety to „spójny poemat zbudowany z małych obrazów o świecie, który wypadł z torów”. Tymczasem sam zwycięzca przyznał, że nagrody literackie zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. – Mają dać autorowi pewność, a ja spróbuję zostać w niepewności, bo jestem pisarzem z krainy ryzyka i niepewności – mówił Kaczanowski po odebraniu nagrody.

Radości nie ukrywają jednak przedstawiciele wydawnictwa, które wydało „Cele”. – Przy wielu swoich świetnych książkach, Adam Kaczanowski nie miał szczęścia do nagród, a nawet do nominacji. Mam nadzieję, że teraz zmieni zdanie, bo zapowiadał, że „Cele” to jego ostatnia książka poetycka. To także jeden z autorów, z którym nasze wydawnictwo jest najdłużej związane – skomentował nagrodę poeta Mariusz Grzebalski, sprawujący funkcję szefa WBPiCAK.

Zobacz też:

SCHRONul. Kościuszki 68Dla kogo? Dla tych, którym nie wystarcza oferta Projektu LAB. Choć kluby mają podobną linię programową, w Schronie posłuchamy jeszcze bardziej eksperymentalnych dźwięków muzyki elektronicznej. W Schronie chowają się głównie słuchacze, którzy znudzili się popularnymi twórcami z kręgów techno i innych klubowych gatunków. Bardzo często nazwy występujących w nim projektów są wielką zagadką nawet dla stałych klubowiczów… Zaskoczenie – to słowo-klucz, które towarzyszy filozofii Schronu, należącego obecnie do ścisłej czołówki prawdziwie undergroundowych klubów z tej części Polski.

TOP 10 klubów w Poznaniu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski