Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadużycia w zakonie dominikanów w Poznaniu? Zakonnicy proszą o kontakt osoby, które mógł skrzywdzić o. Paweł M.

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Poznańscy dominikanie  proszą, by ze względu na to, że o. Paweł M. był duszpasterzem w Poznaniu, do klasztoru zgłaszały się osoby, które mogły zostać w jakikolwiek sposób skrzywdzone przez duchownego.
Poznańscy dominikanie proszą, by ze względu na to, że o. Paweł M. był duszpasterzem w Poznaniu, do klasztoru zgłaszały się osoby, które mogły zostać w jakikolwiek sposób skrzywdzone przez duchownego. Robert Woźniak
Dominikanin Paweł M., który we Wrocławiu stosował przemoc fizyczną, psychiczną, duchową i seksualną, przez 6 lat był duszpasterzem w poznańskim klasztorze. Poznańscy dominikanie proszą o kontakt osoby, które w jakikolwiek sposób mogły zostać skrzywdzone.

7 marca wrocławscy dominikanie wydali komunikat, w którym informowali o sprawie, która działa się w ich klasztorze. Między 1996 a 2000 rokiem o. Paweł M., ówczesny duszpasterz akademicki, stworzył mechanizm parasekciarski, a także dopuszczał się licznych nadużyć - również seksualnych.

Dominikanie wrócili do sprawy po 20 latach, ponieważ nie została ona rozwiązana należycie. Na zakonnika zostały nałożone kary, jednak w ostatnich miesiącach podejmował on działalność w internecie, która została zgłoszona do władz prowincji. Zakon chciał także oddać głos tym, którzy zostali wykorzystani przez zakonnika, a nie czuli się odpowiednio potraktowani przez ówczesnych przełożonych. W związku z tym zapowiedziano powołanie zespołu badającego przypadki nadużyć we wszystkich dominikańskich parafiach, a także wyjaśnienie do końca sprawy o. Pawła M.

Trwają rekolekcje wielkopostne - zobacz wideo:

od 16 lat

Nadużycia u dominikanów: ruszył proces o. Pawła M.

Od wydania komunikatu minęły dwa tygodnie, podczas których ujawniono kolejne szczegóły sprawy. Konsekwencją są kolejne komunikaty: polskiej prowincji oraz poznańskiego klasztoru. Prowincjał dominikanów informuje m.in. o wszczęciu kanonicznego procesu karnego w sprawie o. Pawła M.

- Jesteśmy zdeterminowani, by wyjaśnić sprawę do końca i umożliwić jej osądzenie zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego. Chcemy zrobić to w sposób jak najbardziej jawny i możliwie szybki

– informuje o. Kozacki.

Prowincjał zapewnia też, że zebrane dokumenty zostaną w trybie pilnym przesłane do Rzymu, gdzie zajmie się nimi Kuria Generalna Zakonu, a następnie trafią do Watykanu. O. Kozacki dodatkowo podkreśla, że zakon współpracuje z organami ścigania, a zakonnik do czasu wyjaśnienia sprawy znajduje się w izolacji. Co więcej. o. Paweł M. posiada też zakazy przemieszczania się, noszenia stroju zakonnego, sprawowania czynności kapłańskich oraz kontaktowania się z kimkolwiek z zewnątrz.

O. Paweł M. mógł dopuszczać się nadużyć w Poznaniu

Osobny komunikat wydał poznański klasztor dominikanów. Zakonnicy proszą w nim, by ze względu na to, że o. Paweł M. był duszpasterzem w Poznaniu, do klasztoru zgłaszały się osoby, które mogły zostać w jakikolwiek sposób skrzywdzone przez duchownego.

- Nasz komunikat jest konsekwencją oświadczenia naszego prowincjała, o. Pawła Kozackiego. Zapowiadał on, że w najbliższych tygodniach ogłoszona zostanie prośba o zgłaszanie przypadków nadużyć popełnianych przez dominikanów. Dla nas, jako wspólnoty, jest to o tyle ważne, że o. Paweł M., od 1990 do 1996 r. przebywał w Poznaniu, gdzie był duszpasterzem

– mówi o. Michał Śliż, przeor poznańskiego klasztoru.

Przeor poznańskich dominikanów zapewnia, że do tej pory nie otrzymał sygnałów, by zakonnik dopuszczał się nadużyć w Poznaniu.

- Chcemy poznać prawdę i skonfrontować się z każdym złem, które mogło mieć miejsce, a także podjąć wszystkie kroki przewidziane przez prawo kanoniczne i karne. Deklarujemy gotowość do wysłuchania i udzielenia pomocy wszystkim pokrzywdzonym. Nie mamy pewności, że w Poznaniu do takich sytuacji nie dochodziło. Do tej pory nie dotarły do nas takie sygnały, ale o. Paweł do Wrocławia trafił z naszego klasztoru. Dlatego wydaje nam się ważne, by podjąć wszystkie niezbędne działania, które pozwolą nam zbadać tę sprawę na gruncie poznańskim

– dodaje o. Śliż.

Oto adresy, pod które mogą zgłaszać się osoby pokrzywdzone:

Delegat prowincjała dominikanów ds. ochrony dzieci i młodzieży
Mirosław Sander OP

tel. kom. +48 535 142 884
e-mail: [email protected]
ul. Freta 10
00-227 Warszawa

Duszpasterz do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym
Tomasz Gaj OP

tel. kom. +48 534 159 475
e-mail: [email protected]
pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław

Przeor Klasztoru w Poznaniu
Michał Śliż OP

tel. kom.+48 694 684 838
e-mail: [email protected]
ul. Kościuszki 99
61-716 Poznań

Zobacz też:

W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Czy czeka nas przełom w sprawie pedofilii w polskim Kościele?Źródło:Dzień Dobry TVNDo aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej Polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół".Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuskie: mapa pedofilii w Kościele. Tu dochodziło do przestępstw

Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski