Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadano nowe nazwy skwerów i ulic w centrum Poznania

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Nowe nazwy - Łańcucka i Solińska - zyskały także dwie drogi wewnętrzne na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.
Nowe nazwy - Łańcucka i Solińska - zyskały także dwie drogi wewnętrzne na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo. Łukasz Gdak
Kolejne miejsca w Poznaniu otrzymały nowe nazwy. Teren zielony przy ul. Kolejowej będzie nosił imię Jacka Hałasika, znanego popularyzatora gwary, a skwer w centrum miasta - Kaspra Goskiego, szesnastowiecznego burmistrza Poznania.

Skwer przy ul. Kolejowej będzie nosił imię Jacka Hałasika - dziennikarza, popularyzatora gwary poznańskiej. Urodził się 15 kwietnia 1944 r. w Poznaniu. W 1964 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu Poznań, z którym był związany ponad 50 lat. Na jego antenie prowadził audycje o tematyce regionalnej, sportowej i historycznej, w tym konkursy ze znajomości poznańskiej gwary, której był znawcą i sympatykiem. W 2014 r. uhonorowano go tytułem "Człowieka Roku Łazarza", a w 2018 r. został nominowany do tytułu "Mistrza Mowy Polskiej". Przez wiele lat razem z Juliuszem Kublem prowadził uroczystości święta bamberskiego oraz Konkurs Gwary Poznańskiej "Godejcie po naszymu". Zmarł w 2018 r., został pochowany na cmentarzu parafialnym w Przeźmierowie.

Nowe imię otrzymał także skwer w samym centrum miasta, w rejonie placu Kolegiackiego - upamiętnia Kaspra Goskiego, burmistrza Poznania z XVI wieku. Był on lekarzem, astronomem, astrologiem, matematykiem, filozofem oraz kilkukrotnym burmistrzem Poznania w XVI wieku. Pochodził z Sochaczewa. Studiował w Akademii Lubrańskiego oraz na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego, w 1552 r. przeniósł się do Poznania, gdzie rozpoczął praktykę lekarską. Sławę oraz popularność zyskał jako astrolog, redagując od 1551 r. prognostyki astrologiczne wydawane w Krakowie i Wrocławiu. Zmarł w Poznaniu w 1576 r.

Skwer na terenie osiedla Bolesława Chrobrego dostał imię Stanisława Wisłockiego. To pianista i dyrygent, który w 1947 r. zorganizował orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, do 1957 r. pełnił funkcję jej kierownika artystycznego, a do 1958 r. pierwszego dyrygenta. Był też m.in. wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Operowej w Poznaniu, natomiast w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej wykładał czytanie partytur i dyrygenturę. Był współorganizatorem pierwszego powojennego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1952 r. Stanisław Wisłocki uważany jest za znakomitego interpretatora muzyki klasycystycznej i romantycznej. Dał ponad 700 koncertów, nagrywał utwory na płyty i dla archiwum Polskiego Radia. Zmarł w 1998 r. w Warszawie.

Na Ratajach ulica została nazwana nazwiskiem Zofii Michałkiewicz. To poznańska harcerka, która urodziła się 10 stycznia 1892 r. w Zamysłach w powiecie kępińskim. Należała do kobiecego towarzystwa "Warta". Była druhną pierwszej w Poznaniu żeńskiej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater. Prowadziła tajne nauczanie dzieci w języku polskim. Gdy wybuchło powstanie wielkopolskie, jako ochotniczka została przydzielona do służby sanitarnej na terenie Poznania. W 1972 r. mianowano ją podporucznikiem. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Zmarła w 1981 r., została pochowana na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.

Położony na Łacinie zaułek otrzymał imię Haliny Żytkowiak - poznańskiej piosenkarki, która muzyczną karierę rozpoczęła w 1964 r., śpiewając w zespole Meteory. Z zespołem Amazonki zadebiutowała w Radiowej Giełdzie Piosenki, a w 1969 r. zespół wystąpił na VII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i otrzymał wyróżnienie za debiut. W listopadzie 1969 r. jako solistka rozpoczęła występy w zespole Trubadurzy. W 1974 r. opuściła zespół i koncertowała wraz z Krzysztofem Krawczykiem, tworząc zespół Fair. Wspólnie odbyli kilka tournée dla amerykańskiej Polonii. W 1978 r. wydała swoją płytę solową, komponowali dla niej Aleksander Maliszewski, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Poznakowski i Zbigniew Hołdys. Zmarła w 2011 r.

Ulica na Ławicy otrzymała imię Jerzego Waldorffa, publicysty i krytyka muzycznego. Jerzy Waldorff urodził się w 1910 r. w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie, gimnazjum św. Marii Magdaleny oraz gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie zdał maturę. Następnie studiował w stolicy Wielkopolski. Pracował w kancelarii adwokackiej. porzucił jednak karierę prawniczą na rzecz kariery krytyka muzycznego. Podczas II wojny światowej angażował się w konspiracyjne życie kulturalne, organizował koncerty muzyki klasycznej dla dzieci i młodzieży. W 1945 r. związał się z tygodnikiem "Przekrój". Był komentatorem muzycznym Polskiego Radia oraz felietonistą tygodników "Świat" i "Polityka". Zmarł w 1999 r., został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Część ul. Belwederskiej (pomiędzy ul. Słoneczną a ul. Heweliusza) otrzymała imię Wandy Rutkiewicz, wybitnej alpinistki. Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Była zdecydowaną rzeczniczką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Jej osiągnięcia stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. Zaginęła w 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.

Nowe nazwy - Łańcucka i Solińska - zyskały także dwie drogi wewnętrzne na terenie osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski