Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Lednicy historia spotyka się z naturą

Iza Budzyńska
W parku nie ma rezerwatów przyrody, ale to obszar niezwykle cenny historycznie (na zdj. inscenizacja na Ostrowie Lednickim)
W parku nie ma rezerwatów przyrody, ale to obszar niezwykle cenny historycznie (na zdj. inscenizacja na Ostrowie Lednickim) Iza Budzyńska
Lednicki Park Krajobrazowy to miejsce wyjątkowe o tyle, że oprócz walorów przyrodniczych jest to teren też wyjątkowy pod względem historycznym. Na terenie parku znajdują się obiekty z czasów pierwszych Piastów i skansen, przybliżające życie Wielkopolski nieco późniejszej.

Park zajmuje powierzchnię ponad 7,6 hektara. Prawie 7 proc. jego powierzchni stanowią jeziora - w tym największe Jezioro Lednickie. Pozostałe to: Sławno, Głębokie, Kamionek, Bachorce i Linie. Rzeźba terenu to polodowcowe akweny rynnowe, moreny, z równiną i nielicznymi pagórkami.

Jezioro Lednickie ma około 8 km długości. To właśnie na nim znajduje się Ostrów Led-nicki, tak często kojarzony z chrztem Polski. Chociaż nie ma stuprocentowej pewności, że odbył się właśnie tutaj, jednak na wyspie znajdują się baseny chrzcielne i pozostałości palatium Mieszka I. Pozostałości dawnych grodów znajdują się też na wyspie Ledniczka, w Moraczewie i Imiołkach.

W typowy dla naszego regionu krajobraz z lasami i polami uprawnymi (z przewagą tych drugich i rosnących wzdłuż miedzy wierzb) wpisuje się też Wielkopolski Park Etnograficzny, gdzie można obejrzeć chaty, gospodarstwa i kościół, przywiezione tutaj z różnych zakątków.

Jeśli chodzi przyrodę, najlepiej poznane są tutejsze ptaki. Można spotkać dzięcioła średniego, turkawkę, kanię rudą, kobuza, krogulca, trzmielojada, myszołowa czy bielika. Zobaczyć na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego można też ptactwo wodne, między innymi żurawie oraz dzikie zwierzęta takie jak sarny, dziki, bobry, wydry i lisy.

Wśród roślin uwagę zwracają w poszyciu leśnym fiołek przedziwny i lilia złotogłów, na łąkach groszek błotny, a na wodzie między innymi grążele i rdestnice. Na terenie parku, przy drodze do miejscowości Kamionek, stoi dziesięć dębów - pomników przyrody.

Okolice Jeziora Lednickiego to ciekawe miejsce dla miłośników rowerowych wypraw. Jeden ze szlaków sieci "Eurovelo" prowadzi w tych okolicach przez Moraczewo, Lednogórę, Dziekanowice, Żydówko, Gniezno i dalej w kierunku Pałuk. Wiele jest ciekawych dróg nieoznakowanych, a od Gniezna do Dziekanowic dojedziemy częściowo bezpieczną i wygodną ścieżką rowerową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski