Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na egzamin na prawo jazdy w Poznaniu trzeba czekać coraz dłużej. Dłuższy czas oczekiwania to wina nowych przepisów

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Średni czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy w WORD Poznań jest dziś trzy razy dłuższy niż rok temu.
Średni czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy w WORD Poznań jest dziś trzy razy dłuższy niż rok temu. Paweł Miecznik
Około miesiąca muszą czekać osoby chcące podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii B w Poznaniu. W ubiegłym roku średni czas oczekiwania na egzamin wynosił 10 dni. Jak przekonuje dyrektor poznańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, to w dużej mierze wina nowych przepisów dotyczących egzaminowania.

W styczniu 2020 roku w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego zaczęły obowiązywać nowe przepisy w sprawie egzaminowania.

W myśl rozporządzenia Ministra Infrastruktury egzaminatorzy mają określoną liczbę przeprowadzanych egzaminów i nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych, a WORD jest zobligowany do odmowy przyjęcia na egzamin osoby, która spóźni się ponad 15 minut.

Egzaminy na prawo jazdy ruszyły - zobacz wideo:

W Poznaniu na egzamin na prawo jazdy trzeba czekać miesiąc

Nowe przepisy okazały się fatalne w skutkach zarówno dla osób ubiegających się o prawo jazdy, jak również dla ośrodków WORD w całym kraju. Czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy znacząco się wydłużył.

W Poznaniu kursanci od momentu zgłoszenia do egzaminu na prawo jazdy kategorii B muszą czekać około 30 dni. W ubiegłym roku czas oczekiwania na egzamin wynosił średnio około 10 dni.

- Bez wątpienia przepisy wprowadzone w styczniu 2020 roku przez rząd premiera Morawieckiego utrudniają skrócenie czasu oczekiwania na egzamin - mówi Włodzimierz Bogaczyk, dyrektor WORD w Poznaniu.

Ministerstwo Infrastruktury zmieniając przepisy, miało na uwadze dobre przygotowanie egzaminatorów i to, by nie byli oni przepracowani. Kursanci przystępujący do egzaminu mieli być mniej zdenerwowani i w efekcie lepiej zdawać. To się jednak nie udało.

- Stopień zdawalności w porównaniu z ubiegłym rokiem jest bardzo podobny. Negatywnie zmienił się sposób organizacji pracy. Zapisujemy konkretną osobę na konkretną godzinę, nie możemy nikogo dopisać. Maksymalna liczba egzaminów, jakie możemy przeprowadzić w ciągu godziny, to 8-9. Zdarzają się takie przypadki, gdzie egzaminator ma trzy godziny realnego czasu pracy w ciągu dnia

- wyjaśnia Włodzimierz Bogaczyk.

Widać to także w danych statystycznych. WORD w Poznaniu do końca września 2020 roku przeprowadził blisko 20 tysięcy egzaminów na prawo jazdy kategorii B. W tym samym okresie w roku ubiegłym tych egzaminów przeprowadzono 33 tysiące.

- Wszystko to odbija się negatywnie na naszej sytuacji finansowej. Stawki za egzamin nie zmieniają się od lat. Nie stać nas też na zatrudnienie większej liczby egzaminatorów - podsumowuje Włodzimierz Bogaczyk.

Zobacz też:

Egzamin na prawo jazdy to prawdziwe wyzwanie. Które szkoły nauki jazdy w Poznaniu najlepiej przygotowują kursantów? Wydział komunikacji Urzędu Miasta Poznania przedstawił specjalny raport. Zobacz, które szkoły mają najwyższą zdawalność teorii i praktyki.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najlepsze szkoły nauki jazdy. Mają najwyższą zdawaln...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski