Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Cytadeli uczczono 71. rocznicę zakończenia walk o Poznań

Marcin Karabasz
Na Cytadeli uczczono 71. rocznicę zakończenia walk o Poznań
Na Cytadeli uczczono 71. rocznicę zakończenia walk o Poznań Łukasz Gdak
– To piękne, że poznaniacy pamiętają o tym miejscu. Nie wahaliśmy się ani chwili, wiedzieliśmy, że musimy przeciwstawić się okupantowi. Szacunek należy się wszystkim, którzy walczyli o wyzwolenie nas z tej potwornej okupacji – powiedział Eugeniusz Pacia, prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg Poznań.

Chwilę wcześniej odbyły się uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia Poznania spod okupacji niemieckiej.

Równo 71 lat temu zakończyły się walki o Poznań. Główne obchody zorganizowano na Cytadeli. Wcześniej prezydent Jacek Jaśkowiak złożył kwiaty przed polskimi, radzieckimi i niemieckimi kwaterami na miłostowskim cmentarzu.

POLECAMY: Żołnierze radzieccy i amerykańscy spacerują po zniszczonej Cytadeli. Zobacz unikalny film!

W południe nad dawnym Fortem Winiary zawyły syreny, rozległo się także bicie dzwonów. Następnie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W spotkaniu brali udział liczni przedstawiciele środowisk kombatanckich, z gen. Janem Podhorskim i Eugeniuszem Pacią na czele. Oprócz nich na Cytadeli zgromadzili się parlamentarzyści, przedstawiciele korpusów konsularnych, służb mundurowych, urzędnicy miejscy, reprezentanci partii politycznych, środowisk szkolnych i akademickich. Prezydenta miasta tym razem reprezentował Arkadiusz Stasica, jego zastępca.

– Okupacja nazistowska dla naszego miasta była najtragiczniejsza. Ponad połowa budynków została zniszczona. Wraz z nimi przepadły marzenia o dobrym, pięknym Poznaniu – powiedział.

Podkreślił, że trud odbudowy miasta się udał i obecnie jest ono prężne oraz "tętni życiem". – Tysiące mogił i prochów żołnierzy, zarówno tych zwycięskich, jak i pokonanych, przenika się ze sobą. Pamiętajmy o nich wszystkich – zaznaczył.

ZOBACZ TEŻ: Cytadela po zakończeniu działań wojennych. Zobacz zdjęcia z lat 1945-1946!

Po zakończeniu uroczystości kombatanci specjalnym autokarem udali się do Urzędu Miasta, gdzie spotkali się z władzami Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski