18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie: Nowe pomysły 50-latka [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie Robert Domżał
Dromader i Wilga to samoloty jakie będzie można oglądać w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. W tym roku obchodzi ono 50 lat.

Obchodzące w tym roku 50-lecie istnienia Muzeum Narodowe Rolnictwa tworzy nowe ekspozycje.

- Chcemy przypomnieć te gałęzie przemysłu związanego z rolnictwem, które w ostatnich latach wyraźnie podupadły. A tak jest z agrolotnictwem, cukrownictwem oraz produkcją ciągników - mówi Jan Maćkowiak, dyrektor MNR w Szreniawie.Pierwsze samoloty w Szreniawie już są w muzeum. Do AN2, Gawrona, Dromadera i Kruka i Wilgi dołączy Belfegor. W tradycjach okultystycznych to demon znakomitych pomysłów. Nazwano tak też odrzutowiec do użytku w rolnictwie , jakiego skonstruowanie ZSRR zlecił Polsce. Cała kolekcja samolotów ma być pokazana jesienią w czasie zjazdu agrolotników.

Już teraz na folwarku jest skansen maszyn i urządzenia służące do nawadniania. Na sierpień zaplanowana jest impreza zatytułowana 50 atrakcji na 50-lecie. W jej trakcie zwiedzający będą mogli wejść do magazynów i zobaczyć rzadko prezentowane eksponaty. Znacznie poszerzone ma być też stado zwierząt. Wiadomo, że zwiększy się stado wołów i krów.

- Chcemy pokazywać dojenie nie tylko na przykładzie mechanicznej krowy czyli w sposób zabawowy, ale także wykorzystując do tego żywe zwierzęta - mówi dyrektor Jan Maćkowiak. Praca w spichlerzu i rola tego budynku w gospodarstwie przybliżona zostanie przez prezentację, sposobu transportowania zboża na różne poziomy, jego czyszczenia i sortowania. MNR będzie nadal organizowało jarmarki, a także zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Planowana jest też kolejna edycja imprezy poświęconej ziemniakom. „Poznańska pyra” daje możliwość pokazania skąd biorą się płody rolne. Jak zaobserwowaliśmy, wiele osób chętnie uczestniczy w wykopkach. Wiele osób zabiera też ze sobą wykopane ziemniaki. Dają one możliwość pokazania młodemu widzowi, ile potrzeba wysiłku, by pozyskać żywność - mówi dyrektor Maćkowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski