Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Kamery sprawdzą, czy nie ma tłoku. Dodatkowe autobusy i tramwaje poza rozkładem. Sprawdź, co zmieni się w strefie czerwonej

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
MPK Poznań podtrzymuje codzienne dezynfekowanie każdego będącego w linii autobusu i tramwaju, do tego zapewnia, że w przypadku podejrzeń, że w danym momencie, którymś z nich jechała osoba zakażona wirusem COVID-19, konkretny pojazd będzie od razu wycofany do zajezdni, wywietrzony i zdezynfekowany.
MPK Poznań podtrzymuje codzienne dezynfekowanie każdego będącego w linii autobusu i tramwaju, do tego zapewnia, że w przypadku podejrzeń, że w danym momencie, którymś z nich jechała osoba zakażona wirusem COVID-19, konkretny pojazd będzie od razu wycofany do zajezdni, wywietrzony i zdezynfekowany. Waldemar Wylegalski
Wracamy do znanych sprzed kilku miesięcy ograniczeń w liczbie pasażerów, którzy mogą jechać tramwajem lub autobusem. Od czerwca w każdym pojeździe może podróżować połowa pasażerów, którzy zmieściliby się w nim zgodnie z jego specyfikacją. Od soboty, 17 października, może być zajęte tylko 30 procent miejsc siedzących i stojących.

Jeszcze w piątek, 16 października, w tramwajach i autobusach poznańskiego MPK musi być wolna połowa miejsc siedzących i stojących, przy czym pasażerowie mają utrzymywać od siebie dystans, a nie np. zgromadzić się wszyscy z przodu lub tyłu pojazdu. Od soboty natomiast, zgodnie z zasadami obowiązującymi w strefie czerwonej, pojazdami komunikacji miejskiej może jechać już tylko tylu pasażerów, ile wynosi 30 procent określonych indywidualnie dla każdego typu pojazdu miejsc.

Nadal połowa miejsc siedzących musi pozostać niezajęta – by pasażerowie nie siadali obok siebie.

Autobus do odkażenia

MPK Poznań podtrzymuje codzienne dezynfekowanie każdego będącego w linii autobusu i tramwaju, do tego zapewnia, że w przypadku podejrzeń, że w danym momencie, którymś z nich jechała osoba zakażona wirusem COVID-19, konkretny pojazd będzie od razu wycofany do zajezdni, wywietrzony i zdezynfekowany.

Ograniczenia miejsc w komunikacji. Zobacz wideo:

Będą kontrole

Nadal też utrzymany jest obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką, przyłbicą, czy np. chustą, nie tylko w środku tramwaju, czy autobusu, ale również na przystankach. Trzeba przy tym liczyć się z kontrolą takiego zabezpieczenia – czy to przy okazji kontroli biletów, czy to w czasie wizyty patrolu policji. Osoby, które nie mogą nosić maseczek z przyczyn uzasadnionych względami lekarskimi, muszą mieć przy sobie stosowne oświadczenie.

Zobacz też: Bileciki i maseczki do kontroli - w autobusach i tramwajach MPK Poznań będzie kontynuowane sprawdzanie masek i przyłbic

Kamery sprawdzą, czy nie ma tłoku

W autobusach i tramwajach będzie teraz podróżować mniej pasażerów, nie można jednak zwiększyć liczby taboru na każdej linii.

- Komunikacja zbiorowa od początku września funkcjonuje w maksymalnym możliwym wymiarze, nie ma już możliwości zasadniczego zwiększenia dostępności miejsc, nieograniczonego zwiększania liczby pojazdów – mówi Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego. - Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i w miarę możliwości punktowo reagować. W przypadku linii tramwajowych prosimy o poczekanie na następny pojazd, jeżeli liczba pasażerów przekracza dozwoloną. W tych rejonach Poznania, przez które równolegle przebiegają linie autobusowe miejskie i podmiejskie, apelujemy o korzystanie w miarę możliwości z linii miejskich zamiast z bardziej obciążonych linii podmiejskich. I bierzmy pod uwagę rezerwę czasową na ewentualne oczekiwanie na następny pojazd.

Podróżowanie tramwajami i autobusami w Poznaniu to prawdziwe wyzwanie! Dlaczego? Przekonacie się o tym, przeglądając zaskakujące zdjęcia z pojazdów MPK Poznań. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

To zadziwia i śmieszy poznaniaków! Oto zaskakujące zdjęcia z...

Służby Nadzoru Ruchu MPK Poznań poprzez kontrolerów i podgląd z kamer monitoringu mają weryfikować sytuację na przystankach i w pojazdach, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Dodatkowe autobusy i tramwaje poza rozkładem

- Efektem m.in. tych obserwacji było wrześniowe wzmocnienie linii 162 i 170, na które obecnie kierowane są autobusy przegubowe – dodaje Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy MPK Poznań. - W minionych dniach dodatkowe kursy w porannym szczycie były realizowane m.in. na liniach 6 i 12. Uruchamiane są rezerwy czynne. Dodatkowo od poniedziałku zmodyfikowana zostanie organizacja pracy kierowców i motorniczych – w razie potrzeby, na polecenie dyżurnego ruchu, pojazdy będą kierowane na trasy poza rozkładem jazdy, co zwiększy częstotliwość kursowania ich na niektórych liniach w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego, ale jednocześnie – co może skutkować brakiem zgodności z rozkładami jazdy.

Zobacz też: Wszedł obowiązek zakrywania twarzy. Czy maseczki trzeba nosić w samochodzie?

MPK zastrzega, że choć w czerwonej strefie będzie wprowadzone większe niż dotąd ograniczenie liczby pasażerów w autobusach i tramwajach, to nie musi ono oznaczać, że na przystankach pozostanie więcej ludzi czekających na następny pojazd. Zdalne nauczanie dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych spowoduje bowiem mniejszą frekwencję pasażerów.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski