Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: 25 lata temu oddano do użytku trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju - zobacz archiwalne zdjęcia

ZEN
30 stycznia 1997 r. o godz. 10.08 trasą PST przejechał pierwszy tramwaj. Oddanie do użytku popularnej "Pestki" było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii komunikacji miejskiej w Poznaniu. Poznaj jej historię i zobacz archiwalne zdjęcia ----->
30 stycznia 1997 r. o godz. 10.08 trasą PST przejechał pierwszy tramwaj. Oddanie do użytku popularnej "Pestki" było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii komunikacji miejskiej w Poznaniu. Poznaj jej historię i zobacz archiwalne zdjęcia ----->Archiwum
30 stycznia 1997 r. o godz. 10.08 trasą PST przejechał pierwszy tramwaj. Oddanie do użytku popularnej "Pestki" było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Chociaż "Pestkę" oddano do użytku w 1997 r., pierwsza koncepcja budowy szybkiej trasy tramwajowej powstała już w... 1928 r. Wtedy rozważano budowę linii, która połączyłaby Winiary z Luboniem, przechodząc wiaduktem nad ul. Poznańską. Do tej koncepcji powrócono po zakończeniu wojny, planując przebieg trasy po wydzielonym torowisku na powierzchni albo w tunelu.

Na konkrety trzeba było jednak znów poczekać i to ponad 30 lat, gdy przystąpiono do prac projektowych. Budowa ruszyła w 1982 r. Pierwotny projekt zakładał, że PST połączy Dworzec PKP z Winogradami, Piątkowem, Moraskiem i Owińskami, a trasa będzie miała prawie 27 kilometrów.

Już w trakcie budowy wielokrotnie zmieniano plany, a same prace z przyczyn finansowych toczyły się bardzo powoli.

"Poznaniacy kpili, że betonowe filary szybciej się rozpadną, niż ruszy PST, a niektórzy żartobliwie doradzali, by głębokie wykopy napełnić wodą i organizować w mieście spływy dla kajakarzy" - czytamy na stronie MPK Poznań.

Otwarcie trasy PST

Budowa PST zakończyła się na początku 1997 r. Była to wtedy pierwsza i najnowocześniejsza trasa szybkiej komunikacji miejskiej w Polsce. Dopiero później oddano do użytku m.in. Metro Warszawskie. Prędkość tramwajów jadących na PST bez postoju na końcówkach wynosi średnio 34,9 km/h. A na innych liniach tramwajowych – dla porównania - 17,7 km/h

Dzięki dofinansowaniu z budżetu centralnego zakupiono też 10 tramwajów RT6N1 zwanych popularnie "tatrami'. Były to pierwsze częściowo niskopodłogowe tramwaje w Poznaniu. Nie udało się ich jednak dostarczyć przed otwarciem "Pestki", dlatego pierwszym tramwajem, który 30 stycznia o godz. 10.08 ruszył w dziewiczą podróż był "helmut", czyli tramwaj typu GT-8.

Otwarcie nowoczesnej trasy było wielkim wydarzeniem. Przez pierwsze dwa dni przejazd "Pestką" był bezpłatny, ale nie tylko wszystkie tramwaje były wypełnione tłumami pasażerów - każdy po prostu chciał zobaczyć nową trasę i przystanki.

Początkowo trasą miały kursować tylko dwie linie tramwajowe, ale od 1 lutego 1997 r. kursowały trzy: dwunastka do Starołęki, czternastka do Al. Marcinkowskiego oraz piętnastka do ul. Budziszyńskiej. Łącznie na liniach tych kursowały 23 pociągi na liniach dziennych i 1 na linii nocnej. Obecnie trasę obsługują 32 pociągi na czterech liniach: 12, 14, 15 i 16 (dawniej D). Przez trasę PST prowadzi również jedyna nocna linia tramwajowa N21.

Otwarcie nowego odcinka do Dworca Zachodniego

22 sierpnia 2011 roku rozpoczęto budowę nowego odcinka trasy, który połączył ją z Dworcem Zachodnim PKP. Nowy odcinek oddano do użytku 1 września 2013 r. Dodatkowo wybudowany został łącznik z torowiskiem w ul. Głogowskiej. Dzięki temu linie nr 12 i 14 kursują nową trasą z pominięciem obecnego, przeciążonego ruchem, układu tramwajowego w ciągu ul. Roosevelta. Bezpośrednio wpłynęło to na skrócenie czasu podróży pasażerów.

Zobacz archiwalne zdjęcia trasy PST:

Zobacz też:

Poznaj szczegóły tej tajemniczej sprawy.Przejdź do kolejnego slajdu --->

Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju

Sprawdź też:

Wielka parada tramwajów i autobusów - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski