Wzrost cen paliw: ile wzrost opłaty paliwowej będzie...

  Wzrost cen paliw: ile wzrost opłaty paliwowej będzie kosztował nas wszystkich?

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wzrost cen paliwa nie dotknie wyłącznie kierowców – twierdzą Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

  Wzrost cen paliwa nie dotknie wyłącznie kierowców – twierdzą Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. ©Mateusz Sarello / Polska Press

  Wzrost cen paliwa nie dotknie wyłącznie kierowców – twierdzą Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. Ich zdaniem wzrost cen paliwa przełoży się bowiem także na wyższe koszty firm, a to oznacza wzrost cen wszystkich towarów i usług.
  Wzrost cen paliwa nie dotknie wyłącznie kierowców – twierdzą Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

  Wzrost cen paliwa nie dotknie wyłącznie kierowców – twierdzą Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. ©Mateusz Sarello / Polska Press

  Według Pracodawców RP planowany przez rząd koszt wyższej opłaty paliwowej poniosą nie tylko właściciele samochodów, ale wszyscy Polacy. - Droższe paliwo to wzrost cen towarów i usług, wyższa inflacja oraz słabszy wzrost PKB. Ponadto ustawa o podwyższeniu opłaty i utworzeniu Funduszu Dróg Samorządowych jest wprowadzana w niedopuszczalny sposób – w ekspresowym tempie oraz z pominięciem konsultacji społecznych - czytamy w analizie przygotowanej przez Pracodawców RP.

  Według projektu ustawy, który już jutro ma trafić pod obrady Sejmu, opłata paliwowa wzrośnie o 20 groszy, czyli litr paliwa z VAT-em będzie kosztować o 25 groszy więcej.

  Ten wzrost nie dotknie wyłącznie kierowców – przełoży się bowiem także na wyższe koszty firm, a to oznacza wzrost cen wszystkich towarów i usług. Podwyżki dotkną więc całą gospodarkę i każdego obywatela. Ekonomiści szacują, że z tego powodu inflacja wzrośnie o 0,4 pkt. proc. To oznacza, iż konsumpcja zmniejszy się o 4 mld rocznie. Warto pamiętać, że to właśnie konsumpcja jest teraz głównym „paliwem” napędzającym wzrost PKB – jeśli się zmniejszy, spadnie dynamika wzrostu PKB. Trudne do utrzymania będą również zaprezentowane – dopiero co, bo w poniedziałek – przez NBP prognozy inflacji (1,9 proc. w 2017, 2 proc. w 2018 i 2,5 proc. w 2019). Wzrost inflacji spowoduje nie tylko zmniejszenie siły nabywczej Polaków, ale zapewne wymusi szybsze podnoszenie stóp procentowych, co dodatkowo odbije się na wzroście PKB.

  Podwyższenie opłaty paliwowej najbardziej uderzy jednak w branżę transportową. A jak wiadomo, polskie firmy transportowe już teraz borykają się z wieloma problemami związanymi z protekcjonistyczną polityką państw Europy Zachodniej. Dla transportowców będzie to kolejny cios – tym razem zadany nie przez zagraniczną konkurencję, ale przez polski rząd.

  - Niedopuszczalny jest również sam tryb, w jaki kontrowersyjna ustawa powstaje. Projekt ten jest ewidentną „wrzutką” poselską, a prace nad nim były tajne. Został złożony przez grupę posłów, chociaż stanowi inicjatywę rządową. To kolejny przykład psucia prawa - twierdzą Pracodawcy RP.

  Projekt ma być procedowany w ekspresowym tempie. Miał być rozpatrywany w piątek 14 lipca, ale posiedzenie przełożono na jutro, czyli środę – 12 lipca. - A jak wiemy, szybkość w legislacji nie idzie w parze z jakością. Projekt jest kontrowersyjny, wzbudza dużo zastrzeżeń, a mimo to może zostać uchwalony już za 2 tygodnie (26-28 lipca) i wejść w życie jesienią - konkludują przedstawiciele Pracodawców RP.

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Fakt z kolejnym podatkiem na paliwo walnęli nie potrzebnie jeśli chcą pieniądze na drogi trzeba szukać gdzie indziej. Ale jak już podwyższają paliwo to i niech podwyższa o minimum 250 zł pensję.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nas emerytyw najbardziej zawiedli podniesli o kilka zlotych emerytury a teraz o ile wzrosna lekarstw

   rencistka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   żywność???? Samochód daliśmy wnukowi ,OC tak wzrosło ze nie było już nas stać z mężem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jednak PiSlamistom opłacało się obiecać ponad miarę i kłamać!

   Jakub B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A pislamiści nie tak dawno mówili, że pieniędzy wystarczy na wszystko - pod warunkiem, że starczy nie kraść ?! To jak to jest ? Albo wówczas kłamali albo sami kradną !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyskutowalismy na ten temat dzisiaj w biurze. Powiem wam ze koledzy ktorzy glosowali na pIS

   ella (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   nie kryja rozczarowania. Czuja sie oszukani działaniami PIS. Rządziło PO i chcialo zastapic akcyze na samochody sprowadzane z zagranicy podatkiem ekologicznymto PIS protestowal ze polakow na inne...rozwiń całość

   nie kryja rozczarowania. Czuja sie oszukani działaniami PIS. Rządziło PO i chcialo zastapic akcyze na samochody sprowadzane z zagranicy podatkiem ekologicznymto PIS protestowal ze polakow na inne nie stac,ze to kolejny wyzszy podatek. Co chcial zrobic PIS jeszcze niedawno z akcyza na samochody???? Teraz afera z paliwami. Pis co innego mowi przed wyborami a co innego robi obecnie. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Nie kłam ruski trollu.

   31 węzłowy Burke

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Łatwo was zidentyfikować bo robicie straszliwe błędy!31

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama